Terveilm

Võidab see, kellel on jõulude ajal kõige vähem stressi!

Jõulupühad hiilivad iga päevaga lähemale. Linna ehib tuledesära ja ilmselt mõlgutad mõtteid, kuidas sel aastal kodu ehtida. Visamad hinged on esimesed kingitused juba ära ostnud ja ülejäänud lepivad arvatavasti viimase hetke ostupaanikaga. Milline osa jõuludest meeldib Sulle rohkem? Kas viimasel hetkel stressamine ja poodidest kingituste ostmine või rahulik aeg lähedastega?

Jõule saab pidada ka teisiti ja arutu tarbimise asemel veeta rohkem aega iseenda ning oma kallitega. Kui proovikski sel aastal nii, et pingutame kõik koos ja muudame jõulupühad arutu tarbimislageduse asemel inimestepühaks? See ei tähenda, et jätame kõik kingitused poodi ja mõistame hukka need, kes soovivad kingiga oma lähedastele rõõmu valmistada. See tähendab hoopis, et valime südamega tehtud kingitusi – selliseid, mis perele ja sõpradele päriselt rõõmu vamistaksid!

On ilmselge, et meie jõulukingid on keegi valmistanud. Ja seni, kuni jõuluvana ja päkapikke päriselt olemas ei ole, teevad neid inimesed. Suurem osa populaarsetest jõulukinkidest saabuvad arenguriikidest, kus tänaseni töötavad paljud inimesed veel ebainimlikult väikse töötasu eest ja halbades  tingimustes, mistõttu ei saa nad veeta kauneid jõulupühi pere seltsis. Nii võibki juhtuda, et ühest küljest valmistad kingituse saajale rõõmu, kuid teisalt toetad ettevõtjaid, kes ei hooli inimestest.

Kuidas teha eetilisi ja südamest valmistatud kinke?

Eetilise kingituse ostmine tähendab, et me ei toeta oma ostuga ettevõtteid, kes pole keskkonnasõbralikud või kasutavad toodete valmistamiseks orja- või lapstööjõudu.

Mõned ideed, kuidas teha tarbimispühast taas inimestepüha:

  • Leia asjade asemel aega. Selle asemel, et ostukeskustes hulluks minna, ole oma lähedastega koos. Veetke pere ja sõpradega lõbusalt aega – tehke piparkooke, ehitage lumememme või vaadake koos juba sadu kordi nähtud jõulufilme.
  • Kui soovid kinkida, vali eetilised kingid. Kuidas oma ostus kindel olla? Kui ostad mõne “Made in China” märgiga kingi, siis peaksid kindlasti kahtlema. Kõige lihtsam viis eetiliselt kinkida, on kinkida hoopis vahva elamus, midagi kodumaist või uurida veidi tootja tausta. Kõige lihtsam viis eetiliselt kinkida, on kinkida hoopis vahva elamus, midagi kodumaist või uurida veidi tootja tausta.
  • Veendu, et kingitust on päriselt vaja. Ilmselt oleme kõik vähemalt ühe korra elus saanud mõttetu kingituse, mis üsna varsti kapinurgas tolmu koguma hakkab. Selle vältimiseks küsi enne, kui ostad! Praktiliste kinkide tegemine tundub võib-olla igav, aga valmistab palju kauem rõõmu.
  • Taaskasuta! Kodu ehtimiseks ei ole vaja igal aastal uusi kaunistusi osta. Kasuta eelmise aasta kulinaid ja jõulutulesid ning kui vaja, vaheta välja vaid mõni väike lambipirn. Pealegi, jõulutunde tekitajad on sageli lihtsad asjad nagu mandariinid, piparkoogid ja tassitäis sooja glögi. Mõtle, mis Sinus tegelikult jõulutunnet tekitab?
  • Anneta! Öeldakse, et jõulud ei ole saamise, vaid andmise aeg. Eestis on sel ajal palju võimalusi, kuidas head teha. Kui tahad anda abi Eestist kaugemale, külasta näiteks Mondo, Pagulasabi või Punase Risti kodulehte. Nii leiad viisi, kuidas toetada laste hariduse saamist Aafrikas või aidata kriisikolletes olevaid inimesi.
  • Kasuta jõuluprae valmistamiseks õiglaseid tooteid! Jõulutoitude valmistamisel kasutame sageli suhkrut, kakaod, šokolaadi jms. Kui jälgid poes Fairtrade, Rainforest Alliance ja UTZ märgistust, võid olla kindel, et ostetud toote valmistamiseks ei ole kasutatud orja- ja lapstööjõudu. Loe eetilistest märkidest lähemalt siit!

Hoolivaid jõule! 

 

Teavituskampaania toimub Euroopa Arengukoostöö Aasta raames, seda rahastab Euroopa Komisjon.

Logod

//

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee