28.04.2020
Rahvusvaheline õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade International kindlustas miljonid töökohad, otsustades jagada kogukonna arenguks mõeldud pea 200 miljonit eurot septembri lõpuni palkadeks.
“Paljud lõunapoolkera talunikud ja põllumajandustöötajad on tundnud muret oma elukoha, toidu ja töö pärast. Et võimaldada talunikele ja kasvatuste töötajatele ebakindlal ajal kindel sissetulek ning kogukondade säilimine, tuli kiirelt vastu võtta maailma majandusele väga kaalukas otsus,” nendib Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja Kristina Mänd.
Kõige raskemini on haavatavad töölistega organisatsioonid, sest töötajad võivad kaotada palga või võimekuse saaki korjata.
Fairtrade International otsustas, et kriisi ajal võivad kõik sertifitseeritud tootja organisatsioonid kasutada Fairtrade’i lisatasuna saadud vahendeid (Fairtrade Premium) paindlikult. Fairtrade Premium on lisatasu müügi hinna juures, mille tootjaorganisatsioonid teenivad igalt müügilt ning mille nad saavad investeerida vabalt valitud kogukonda teenivatesse projektidesse.
2018. aastal teenisid õiglase kaubanduse tootjad lisatasu enam kui 187 miljonit eurot.
Kuni 30. septembrini 2020 võivad kohalikud üksmeelel olevad komisjonid jagada 100% lisatasu rahadest töötajatele sularahamakseteks. Tavapäraselt jagatakse 20%, erilisematel juhtudel 50%. Uued juhised kehtivad kõikidele Fairtrade sertifikaadiga tootjatele väiketalunike ühistutest suurtalunikeni välja.
Lubatud on ka tarbekaupade mitterahalised väljamaksed. Samuti võib raha kasutada vajalike kaupade ostmiseks nagu maskid ja hügieenitarbed, aidates nii kaasa haiguse leviku peatamisele.
“Töökohad säilitatakse ja inimesed aidatakse raskest ajast läbi. See tagab ka banaanide, tee, kohvi, kakao ja puuvilla jätkuva kasvatamise keskkonnas, kus kasvatajad saavad õiglast hinda, ei kasutata keelatud mürke ega lapstööjõudu ning hoitakse keskkonda. Ka reageeritakse kiirelt, et tagada tootjaorganisatsioonide võimekus vastata oma kogukonna vajadustele,” ütleb Mänd.
Fairtrade International’is on 75 riigis üle 1,7 miljoni taluniku ja töötaja ning nende tarneahela partneri.
MTÜ Mondo tegutseb 2007. aastast ja tänaseks on Mondost arenenud Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsioon.
Õiglase kaubanduse sõbra tunnustust on MTÜ Mondo andnud välja 2014. aastast. Seni on märgise saanud 60 Eesti organisatsiooni ja ettevõtet. Eelmisel aastal said esimest korda ajaloos märgise ka kolm kooli. Tunnustuse andmine on rajatud usaldusele ja heale tahtele, mitte rangetele kriteeriumitele. Märgisele saab kandideerida, täites avalduse siin: https://www.fairtrade.ee/sober
Kommentaarid