Terveilm

Uuring: Eesti toidupoed hoiduvad banaanide vastutustundlikkuse eest vastutuse võtmisest

03.04.2023

Uuringu eesmärk on mõista ja analüüsida Eesti toidupoekettide vastutustundlikkust banaanitööstuse tarneahelas ning kaardistada võimalusi ahela vastutustundlikkuse edendamiseks Eesti kontekstis.

Uuringust ilmnes, et banaanid on enamjaolt osa ettevõtete üldistest hangete jätkusuutlikkusega seotud eeskirjadest. Antud eeskirjad ei kirjelda enamasti aga piisavalt detailselt, mis tingimused ja nõuded rakenduvad konkreetselt banaanidele või troopilistele viljadele. Näiteks pestitsiidide kasutusel, tööliste ja kogukondade tervise ja heaolu tagamisel ja elurikkuse hoidmisel.

Lisaks jagasid poeketid minimaalselt, kuidas kontrollitakse kestlikkusega seotud hankenõuete täitmist. Üksikud ettevõtted avasid, et kestlikkuse tingimuste täitmise kontroll põhineb enamasti tarnijate või tootjate endi audititel, mis pole aga sõltumatu osapoole poolt valideeritud. Jaeketid näevad vastutust banaanide vastutustundlikkuse tagamise eest vähem endil ja rohkem tootjatel, tarnijatel ja tarbijatel.

Ühe ettepanekuna paljudest kutsume uuringus organisatsioone tõstma teadlikkust banaanide kasvatamise keskkondlikust ja sotsiaalsest mõjust  Oluline on kutsuda Eesti valitsust toetama näiteks Euroopa tasandil peatselt kolmepoolsetesse läbirääkimistesse suunduvat äriühingute kestlikkuse hoolsuskohustuse direktiivi, mida Eesti pole Euroopa Liidu Nõukogus seni toetanud. 

Täpsemad tulemused ja soovitused on välja toodud kokkuvõttena uuringu alalehel ja täismahus uuringuraportis (loetav siin).

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee