11.08.2014
Juba sel reedel, 15. augustil algab Paides Arvamusfestival. Ka meie oleme kohal, et küsida arvamust vastuolulisel teemal – kui palju peaksime me arengumaade inimestest hoolima? Teevad ju nemad meie riided, saadavad meile puuviljad, kohvi, šokolaadi, riisi, nutitelefonid ja palju muud, millega oleme harjunud.
Oluliselt keerulisem on aga jutust tegudeni jõuda – isegi, kui hoolime, siis mida saab tavaline Eesti inimene teha selleks, et arenguriikide inimeste elu paremaks muutuks? Kas võime lihtsalt tarbida ja rõõmustada või kaasneb meie igapäevaste hüvedega ka vastutus? Nendel teemadel arutlevad Paides tuntud erialaspetsialistid, arutelusid aitab õigel kursil hoida Liisa Past.
Otsi meid üles, asume infopunkti lähedal, laval number 29! Terve päeva on telgis avatud Õiglase kaubanduse kohvik.
Kuidas arendada ja muuta atraktiivsemaks Soome-Eesti (majandus)piirkonda? Eesti ja Soome ühistegevust võetakse tihti enesestmõistetavusena, kuid iga head suhet tuleb hooldada. Kasutamata võimalus on piirkonna ühispromo ja takistuseks on isiklike otsesuhete vähesus. Eesti ja Soome on kultuuriliselt nii sarnased, et saame asju ajada, kuid samas oleme paljuski erinevad. Peaksime ühiselt tegema plaani, kuidas muuta meie piirkond, mis on juba praegu huvipakkuv, näiteks kaugemate riikide turistidele, veel köitvamaks. Räägime ettevõtlusest, turismist, kultuurist, haridusest ja tööjõust.
Esinejad:
Aku Sorainen, Sorainen
Grete Ahtola, Eesti Instituut Soomes
Mikko Fritze, Goethe-Institut Finnland
Korraldaja: Talsinki Bay Area, Enterprise Estonia Helsinki
Peeter I raius Peterburi asutamisega “akna Euroopasse”. Sel ajal oli Euroopa maailma kese nii kultuurilises kui ka majanduslikus plaanis, Venemaa oli aga kultuurilise ääremaa staatuses. Täna on maailma “kese” nihkumas Aasiasse ning Eestil ühes Euroopaga on oluline raiuda oma Aasiapoolsesse seina aken, et mitte ääremaistuda, vaid käia ajaga kaasas.
Oluline on ühiskonna tasandil arutada Eesti suundumustest ja globaalsetest pürgimustest n.ö. Aasia sajandi võtmes. Arvamusfestivalil keskendume Eesti Aasia-suunalisele tegevusele ning Eesti ja Aasia riikide koostöö vajalikkusele. Teema ulatub hiina keele õpetamise vajalikkusest Eesti keskkoolides kuni ettevõtjate eksportturgude määratlemise ning uute Eesti saatkondade sihtriikide valikuni.
Esinejad:
Maret Nukke, Tallinna Ülikooli Aasia uuringute osakonna juhataja
Urmas Pappel, Tartu Ülikooli doktorant (Hiina mälupoliitika)
Leslie Leino, raamatu “Minu Hiina” autor
Raul Allikivi, Tokyos resideeruv Eesti ettevõtja
Korraldaja: Tallinna Ülikool
Võtame fookusesse eestlaste seotuse ülejäänud maailmaga ning meie osaluse globaalsete väljakutsete lahendamisel. Tahes või tahtmata mõjutame oma igapäevaste tarbimisotsustega inimeste heaolu kõikjal maailmas. Arutame selle üle, kui palju ja mida täpselt peaks jälgima poes rõivaid või söögipoolist ostes. Kas on mõistlik osta Bangladeshis toodetud särki või Mehhikos kasvatatud kohvi või peaks tarbima ainult Eestimaist kaupa? Samuti räägime probleemidest, mis sunnivad inimesi oma kodumaalt lahkuma ja Eestist varjupaika paluma. Kas eestlased on valmis pagulasi aitama?
Esinejad:
Kristel Sooaru, Baltika Grupi meestekollektsioonide juht
Toomas Trapido, ökoloogilise maailmavaate huviline
Jaanus Välja, MTÜ Mondo õiglase kaubanduse valdkonnajuht
Korraldaja: Arengukoostöö Ümarlaud
Eesti on 15 aasta jooksul toetanud demokraatia ja inimõiguste edendamist arengumaades. Paljud inimesed nendest riikidest on taotlenud ka Eestist varjupaika, kuna omal maal ähvardab neid vägivald või tagakiusamine. Kahjuks rahuldatakse nendest taotlustest vaid üksikud. Tõrjuv suhtumine põgenike suhtes on eriti arusaamatu, kuna eestlastest pagulased said ka ise 20. sajandi rasketel aegadel abi teistelt riikidelt.
Esinejad:
Eero Janson, Eesti Pagulasabi
Evelin Andrespok, Arengukoostöö Ümarlaud
Juhan Saharov, Johannes Mihkelsoni Keskus
Korraldaja: Arengukoostöö Ümarlaud
Kas maailma muutmiseks piisab sellest, kui miljon eestlast muudavad enda harjumusi? Või oleme vaid marionetid, kelle vajadusi ja võimalusi määravad suurkorporatsioonid? Kes võidab ja kes kaotab maailmamajanduses? Vaatame regionaalsest ja globaalsest vaatenurgast, kuidas maailma majandus mõjutab inimesi terves ilmas ja kelle ülesanne on tagada parem elu kõigile inimestele.
Esinejad:
Hannes Hanso, Kuressaare linnapea
Irma Kaljulaid, Euroopa Komisjon
Mikko Fritze, Goethe-Institut Finnland
Korraldajad: Arengukoostöö Ümarlaud, Tallinna Ülikool, EAS Soome
Tunnusfoto ja kaart: arvamusfestival.ee
Foto Addis Abbeba tekstiilitoodete kojast: GLEN 2013 Katariina Rebane
Kommentaarid