Terveilm

Arengukoostöö Ümarlaud kutsub sõbrapäeval üles asjade asemel elamustesse investeerima

14.02.2015

Valentini- või sõbrapäeva sisu on lähedasi inimesi meeles pidada ja üksteise vastu hoolivust üles näidata. Ka Eestis on tähtpäev võtnud teatava kommertsliku sisu. Üle-eestiliselt kingitakse keskkonda koormavat arengumaade masstoodangut.

Probleem seisneb liigtarbimises ja ebaõiglases kaubanduses. Enamik populaarsematest sõbrapäeva kinkidest nagu kaisukarud, maiustused, ehted ja lilled pärinevad või pärineb nende valmistamiseks vajaminev tooraine arengumaadest. Paraku ei ole töötajaid kaitsvad seadused nendes riikides veel nii heal järjel, et valmistajad saaksid alati õiglast palka või lapstööjõu kasutamine oleks välistatud. Kasumit saab mõni järjekordne suurkorporatsioon.

Arengukoostöö Ümarlaua poliitikaekspert Anna Karolin soovitab keskkonna negatiivse mõju vähendamiseks kinkida Eesti või õiglase kaubanduse tooteid. “Jättes kingituse päritolule ja ökoloogilisele jalajäljele tähelepanu pööramata, võime oma ostuga sattuda toetama näiteks lapstööjõu kasutamist. Mänguasjad on näiteks sageli toodetud arengumaade tehastes, kus pikkade tööpäevade palk on kaugel sellest, mis võimaldaks äraelamist. Kui tahta, et sõbrapäev ei oleks ainult klišee, siis tuleb globaalselt ja nutikalt mõelda ka kingitusi ostes” leidis Karolin.

Sotsiaalne ettevõtja ja ökojäätise tootja Rasmus Rask teeb ettepaneku jätta asjad ostmata. “Sõbrapäeval võiks lihtsalt sõpradega kokku saada ja mõnusasti aega veeta. Kui ikkagi on kinkimise soov, siis võiks inimene oma kingivaliku teha positiivse põhjusega – kasulik mõju  maailmale või kodumaa tootjatele,” ütles Rasmus.

Sageli on sõbrapäeval kingituste tegemine muutunud kohustuseks, mistõttu ostetakse poest viimasel hetkel järjekordne masstoodangust tulnud kaisukaru südamekujulise “I love you” sildiga. Karvaste ja sisulise tähenduseta karukesed ja muud vidinad lõpetavad sageli aja möödudes prügimäel, saastades meie ja teiste riikide keskkonda. Parema elu nimel Maal on mõistlik teha kingitusi keskkonda ja arengumaadesse hoolivamalt suhtudes.

Ideed, kuidas olla valentinipäeval sõber kogu maailmaga:

  1. Ära kingi asju, vaid investeeri elamustesse ja kaunitesse mälestustesse. Sõbrapäeva mõte seisneb üksteise meeles pidamises, mitte tarbetute asjade kokku ostmises.
  1. Vali õiglased lilled! Eestis müüakse Keeniast pärit õiglasi roose Rimi kauplustes. Lillepoest küsi aga Eesti lilletootjate lilli.
  1. Kingi õiglase kaubanduse šokolaadi või ökomaiustusi. Jälgi õiglase kaubanduse ehk Fair Trade märki tootel, mis tagab inimväärse elu Aafrika, Aasia ning Kesk- ja Lõuna-Ameerika talunikele ja töölistele. Ökotooted aitavad hoida meie koduplaneeti ja puhast loodust.
  1. Kui üldse midagi kinkida, siis eelista kodumaiseid tootjaid. Tutvu Eesti käsitöömeistrite ja disainerite loominguga.
  1. Kasuta keskkonnasõbralikku kinkepakendit. Paki oma kingitus näiteks ilusasse ajalehepaberisse.

 

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee