Terveilm

5 nippi, kuidas tekitada sisseoste tehes vähem prügi

06.10.2015

Võib julgelt väita, et enamik meie igapäevaprügist moodustavad toiduga seotud jäätmed. Mõne lihtsa nipiga saab sisseoste tehes ja kodus palju vähem prügi tekitada. See tuleb üsna kerge vaeva ja suuremate ohverdusteta mugavuse arvelt.

1)    Enne poodlema asumist tee arvutused, kui pikaks ajaks ja mida kavatsed osta? Nii väldid liigse kauba ostmist ning hilisemat riknenud toidu (ja pakendite) äraviskamist.

2)    Ütle ei kilekottidele – poodi minnes võta kaasa riidest kott ja väldi puuviljade pakkimist väikestesse läbipaistvatesse kilekottidesse. Nii hoiad aastas kokku nii mõnegi euro suurte kilekottide arvelt ja ei pea mõtlema, mida hiljem väikestega peale hakata. Lisaks hoiad loodust – kilekottide lagunemine looduses võtab aega enam kui 1000 aastat ehk 40 inimpõlve. Kilekottidest loobumisega võid säästa ka mõne looma elu – igal aastal sureb umbes miljon looma plastjäätmete allaneelamise tõttu.

3)    Väldi liigseid pakendeid. Kaalukaup on tavaliselt värskem ja odavam, eelpakitud kaup on lisaks mitmekordselt pakitud. Kui tegu ei ole rikneva tootega, siis tasub eelistada suuremaid pakendeid (nõudepesuvahend, pesupulbripakend jne).

4)    Sorteeri pakendid eraldi. Kuigi prügi sorteerimine võib tunduda tüütu ja aeganõudva tegevusena, siis nii aitad kaasa pakendite taaskasutamisele. Kuigi Eestis läheb prügi ladustamise asemel põletamisele, on taaskasutus siiski palju loodussõbralikum kui plastist pakendite põletamine. Millised pakendid kuhu viia? Vaata siit!

5)    Eelista ökomärgistatud tooteid, sest nende tootmisel on tekkinud vähem jäätmeid. Ostes ökotooteid teed pai nii iseendale kui keskkonnale.

Lauren on noor keskkonnateadlik naine, kes tekitas kahe aasta jooksul nii vähe prügi, et see mahub ühte pisikesse klaaspurki. See inspireeriv video näitab, miks otsustas noor naine oma elustiili muuta ning milliseid väljakutseid uus prügivabam elu nõudis.

Kui palju prügi tekitad Sina ühes päevas? Nädalas? Ühe aasta jooksul?

Kaanefoto: Flickr / Timothy Takemoto

Avaldatud 6. oktoobril 2015 Delfi Naistekas. 

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee