Eesti jaoks on arengukoostööpoliitika kujundamisel kõige olulisimaks foorumiks Euroopa Liit. Alates 2006. aastast suunatakse suurem osa Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi ressurssidest (80% 2006.a) Euroopa Liidu eelarvesse. Lisaks mõjutavad Eesti arengukoostööd olulisel määral ka ELi eesmärgid ja strateegiad. Seetõttu peab AKÜ vajalikuks, et Eesti ametkonnad omandaksid Euroopa tasandil kindlama positsiooni.
Euroopa Liit on lubanud suurendada oma välisabi, parandades ühtlasi selle kvaliteeti ja tõhusust. Neid arenguid tuleks jälgida mitte ainult liikmesriikide tasandil, vaid ka komisjoni pool eraldatava abi puhul, mille puhul on ette heidetud, et see ei ole keskendu piisavalt vaesusele.
Euroopa Liidu arengukoostöö poliitika struktuuridest ja protsessidest ning viimastest uudistest saab põhjalikumalt lugeda TEABEKESKUSEST.
Jaanuaris 2011 esitas AKÜ Euroopa Komisjoni arenguvolinik Andris Piebalgsile Eesti kodanikuühenduste ettepanekud EL arengupoliitika reformi käsitlevale Rohelisele Raamatule. Avalikul konsultatsioonil said osaleda kõik teemast huvitatud osapooled.
Kõige olulisemaks peab AKÜ abi koordineerimist liikmesriikide vahel ning teiste poliitikate sidustamist arengueesmärkidega. Lisaks abi tõhustamise olulisusele rõhutame vajadust senisest enam teavitada Euroopa elanikke globaalsetest probleemidest ning võimalikest lahendustest. Arengupoliitika edukaks elluviimiseks peavad kodanikud saama aru üleilmse solidaarsuse vajadusest ning tundma vastutust ühiste väljakutsete lahendamises osaleda.
AidWatch on CONCORDi kampaania, mis sündis Euroopa kodanikuühenduste soovist tagada, et Euroopa Liit (EL) vastutaks arengumaadele antava abi kvaliteedi ja mahu eest. CONCORD ja selle liikmed kutsuvad ELi liikmesriike üles pidama kinni lubadusest suunata 2010. aastaks 0,56% ja 2015. aastaks 0,7% oma rahvamajanduse kogutulust (RKT) arengumaadele. (EU-12 puhul 0,17% ja 2015. aastaks 0,33%). Samas peaks riikide pakutav abi endast tõepoolest kujutama rahaliste vahendite reaalset ülekannet Euroopast lõunapoolsetesse riikidesse ning see peaks aitama vaeseid inimesi.
Kampaania peamine tulemus on AidWatchi aastaaruanne, mis ilmub mais ja sisaldab teavet kõigi 27 liikmesriigi ja Euroopa Komisjoni abi kvaliteedi ja mahu kohta. Eestist konsulteerisid raporti koostajad AKÜga.
Enam kui 1600 Euroopa kodanikuühendust esindav CONCORD kutsub EL liikmesriikide valitsusi üles pidama kinni võetud kohustustest arenguabi suurendamiseks ja tõhustamiseks. EL liikmesriigid peavad esitama siduvad ajakavad, mis näitaksid, kuidas lubaduste täitmiseni jõutakse ja millistest allikatest leitakse selleks ressursid. Riigid peavad asetama arengumaade elanikud ja nende õigused arengukoostöö keskpunkti.
AidWatch raporteid saad elektooniliselt lugeda siit või küsida paberkandjal koopiat AKÜ-st:
AidWatch 2010 aruanne, ENG (pdf)
AidWatch 2007 aruanne, ENG (pdf)
AidWatch 2006 aruanne, ENG (pdf)
Erinevate poliitikate sidusus arengueesmärkidega (ingl. k. policy coherence for development, PCD) on hetkel ELi arengukoostööpoliitika kontekstis väga aktuaalne teema ning seda eriti pärast mitmeid juhtumeid, kus on avastatud lahknevusi arengukoostöö ja EL teiste poliitikate vahel. Seega on EL tasandil väga selgelt välja öeldud, et kõik EL ja riikliku tasandi poliitikad, mis omavad mõju arengumaadele, peavad olema omavahel kooskõlas ja suunatud vaesuse vähendamisele. Poliitikate sidususe hindamiseks sobiva viisi ja hindamissüsteemi leidmine on mitmetes Euroopa riikides osutunud võrdlemisi keeruliseks protsessiks. AKÜ leiab, et siinkohal on Eestil võimalus EL-siseselt oma mainet tõsta. Uutest liikmesriikidest panevad ka Ungari ja Tšehhi Vabariik üha suuremat rõhku poliitikate sidususele.
Erinevate poliitikate sidususest arengueesmärkidega saad põhjalikumalt lugeda TEABEKESKUSEST.
Loe kodanikuühenduste ettepanekuid:
AKÜ pöördumine kandidaatidele (pdf)
Kandidaatide lubadus arengukoostöö toetuseks (pdf)
Pressiteade 22.05.2009 (doc)
Arengukoostööd toetada lubanud kandidaadid (pdf)
Õiglast kaubandust toetada lubanud kandidaadid (pdf)
Projekti rahastab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.