Tõstmaks arengukoostöö tulemuslikkust ja nähtavust seoses kestliku arengu eesmärkide saavutamisega (sh arengukoostöö horisontaalsed arengueesmärgid), pakub Arengukoostöö Ümarlaud alates sügisest 2019 vastavaid koolitusi ja nõustamisi nii arengurahastuse saajatele kui pakkujatele.
Teenuse eesmärk on nõustada arengurahastuse saajaid ja pakkujaid selles, kuidas panustada horisontaalsetesse arengueesmärkidesse ja laiemalt kestliku arengu eesmärkidesse. Seeläbi toetame teenuse pakkuja arusaama, milline on tema roll arengukoostöös laiemalt:
Arengurahastuse pakkujate hulka kuulub eelkõige Välisministeerium, sh arengukoostöö komisjoni liikmed. Samuti kuuluvad sihtrühma näiteks EAS, Põhjamaade Ministrite Nõukogu ja tulevikus ka välispartnerid nagu erinevad Euroopa ja Põhja-Ameerika arenguagentuurid, kes arenguabi koostöös Eesti riigiasutustega annavad.
Eesmärk Suurendamaks Eesti arengukoostöö ja kestliku arengu eesmärkide sidusust nõustame arengurahastuse pakkujaid taotlusvoorude eesmärgistamisel, hindamiskriteeriumite seadmisel ja hindamisprotsessis. Lisaks aitab nõustamistegevus taotlejatele tagasiside andmise protsessi.
Pakume:
Õpiväljundid:
Arengurahastuse saajate hulka kuuluvad peamiselt Eesti sihtasutused ja valitsusvälised organisatsioonid nagu näiteks SA Eesti Idapartnerluse Keskus ja MTÜ Mondo. Samuti on arengurahastuse saajate hulgas riigi esindajaid nagu Päästeamet ja Siseministeerium.
Tagamaks suurem sidusus arengurahastuse taotlejate tegevuste ja Eesti arengukoostöö horisontaalsete eesmärkide vahel, nõustame, kuidas neid eesmärke mõtestada ja neisse sisuline panus anda.
Aitamaks arengurahastuse saajatel oma tegevust selgemalt Eesti arengukoostöö maastrateegiate ja arengukavadega kooskõlas struktureerida, prioritiseerime konsultatsioonide ja mentorluse käigus nende tegevusi.
Pakume:
Koolituse läbimisel teab nõustatav kestliku arengu eesmärke ja oskab oma organisatsiooni panuste nendega seostada. Nõustatav teab, kuidas kajastada kestliku arengu eesmärke rahastustaotlustes ning mil moel olemasolevate ressurssidega optimaalset mõju luua. Tähelepanu pöörame saavutatavate eesmärkide ja mõõdetavate tulemuste seadele.
Õpiväljundid:
Lisaks üldistele väärtustele arengukoostöös pakume teadmisi näiteks tervishoiu, hariduse, kodanikuühiskonna võimestamise, jt valdkonna spetsiifiliste eesmärkide osas. Käsitleme mentorluse ja/või koolituse käigus nii Eesti kui ka rahvusvahelisi näiteid, mis võivad tulla ka osalejatelt endilt.
Kajastame konsultatsiooni kaudu kõiki tähtsamaid arengukoostöö aluseid (Euroopa Arengukonsensus, Pariisi deklaratsioon, Addis Ababa Tegevuskava, jm) ning nende eesmärke, et taotlusvoorudes osalevad projektid oleksid kantud arengukoostöö alustest ja väärtustest. Nendest printsiipidest lähtudes on arengukoostööd elluviivad organisatsioonid teadlikumad ning nende projektid mõjusamad.
Teenus arendab arengukoostöö rahastajate võimekust taotlusvoorude eesmärgistamisel ja hindamiskriteeriumite seadmisel. Arengurahastuse pakkujate kommunikatsiooni võimekus kestliku arengu eesmärkide osas suureneb. Samuti suureneb rahastajate argumenteerimisoskus projektitaotuste hindamisel ning paraneb hindamiskoosolekute kvaliteet.
Teenus annab arengukoostöö tegijatele teadmised ja oskused a) kestliku arengu eesmärkide mõtestamiseks ja nendesse panustamiseks; b) oma organisatsiooni arengukoostööga seotud strateegia osa koostamiseks; c) rahastustaotluste konkurentsis edukate ja sihtriigis mõjustate projektide koostamiseks.
Teenus arendab organisatsioonide võimekust, mistõttu suureneb ka Eesti panus ja mõju arengukoostöös. Arengukoostöö elluviijate paremad teadmised (sh aruandlus) ja oskused seoses kestliku arengu eesmärkidega on eelduseks Välisministeeriumi mõju hindamise süsteemile ning kasvatab Eesti mainet ja võimekust arengukoostööd ellu viia.
Kontakt: Susanna Veevo, susanna@terveilm.ee