08.03.2015
Arengukoostöö Ümarlaud kutsub tänasel naistepäeval pöörama tähelepanu naiste õiguste paranemisele ja pingutustele võrdõiguslikkuse eest kogu maailmas.
Naiste õiguste edendamisele on palju kaasa aidanud arengukoostöö maailma vaesemates piirkondades. Võrreldes 1990. aastaga on suurenenud naiste osakaal parlamentides ja valitsustes, koolis käivate tüdrukute arv on tõusnud. Rasedusega seotud surmad on maailmas vähenenud 45% ning laste suremus 50%[1].
AKÜ poliitikaekspert Anna Karolini sõnul väärib naistepäeval meeles pidamist viimase 25 aasta jooksul saavutatu naiste õigustes. “Uudiseid lugedes jäävad silma vaid uued rahvusvahelised konfliktid. Ent samal ajal on naiste ja tüdrukute olukord tänu globaalsetele pingutustele vaikselt paranenud ja naistepäev on õige aeg selle tähistamiseks. Ei öelda asjata, et terroristid kardavad koolis käivaid tüdrukuid – naiste õiguste edendamine on kasulik nii riikide majandusele kui ühiskondade demokratiseerumisele.”
Ka Eesti panustab arenguabi andmisega naiste õiguste tagamisse. Näiteks 2013. aastal andsime hariduse ja tervishoiu edendamiseks kaks miljonit eurot ning arenguabiks kokku 23 miljonit eurot[2].
Sellegipoolest vajab sugupoolte võrdsus veel pikalt ülemaailmset tähelepanu. Igal aastal sureb rasedusega seotud terviseprobleemide tagajärjel pool miljonit naist[3]. Üle maailma on naistel kaks korda suurem tõenäosus jääda kirjaoskamatuks[4] ning 75% naistest maailmas ei saa võtta laenu ettevõtlusega alustamiseks[5]. Enamik arenguprobleeme mõjutab rohkem naisi, kuna nad on ühiskonnas haavatamas ja nõrgemas seisus.
Arengukoostöö Ümarlaud on avalikes huvides tegutsev 29 arengukoostöö ja maailmahariduse valdkonna kodanikuühendust esindav organisatsioon.
Viited allikatele:
[1] ÜRO, “The Millennium Development Goals Report 2014” http://www.un.org/millenniumgoals/2014%20MDG%20report/MDG%202014%20English%20web.pdf
[2] Välisministeerium, “2013. aasta “Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi arengukava 2011–2015“ täitmise aruanne”, http://vm.ee/sites/default/files/content-editors/Taitmise_aruanne_2013_parandatud.pdf
[3] ÜRO Rahvastikufond (2006), “The human rights of women”, http://www.unfpa.org/resources/human-rights-women
[4] ÜRO Rahvastikufond (2006), “The human rights of women”, http://www.unfpa.org/resources/human-rights-women
[5] ÜRO Arenguprogramm (2015), “Gender and Poverty Reduction”, http://www.undp.org/content/undp/en/home/ourwork/povertyreduction/focus_areas/focus_gender_and_poverty/
Kommentaarid