14.09.2022
AKÜ sai ÜRO ECOSOC konsultatiivse staatuse
Sel suvel määrati AKÜle ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu ECOSOC konsultatiivne staatus. Majandus- ja Sotsiaalnõukogu on ainus ÜRO organ, millel on ametlik raamistik kodanikuühiskonna kaasamiseks nõukogu töösse. Tänavuse seisuga on Eestis viis vabaühendust, mis on saanud ÜRO ECOSOC konsultatiivse staatuse – seejuures on kõik ühendused meie võrgustikus. Lisaks AKÜle on konsultatiivne staatus ka Inimõiguste keskusel ja Sillamäe Lastekaitse Ühingul (alates 2014), Fenno-Ugria ühendusel (alates 2018) ja Inimõiguste Instituudil (alates 2022).
Mida see praktilise külje pealt tähendab: Konsultatiivne staatus annab kodanikuühiskonnale võimaluse osaleda Majandus- ja Sotsiaalnõukogu töös ning suunata sealseid protsesse. Lisaks saavad organisatsioonid ligipääsu ka ÜRO avalikele sündmustele ja konsultatsioonidele, pääsme ÜRO hoonetesse ning võimalusi asutuse töösse oma ekspertiisiga panustamiseks läbi huvikaitsetegevuste.
ESTDEV partnerlusüritus augustis – sisend 2023. aasta arengukoostöö disainimisse
Augustikuu lõpus toimus ESTDEV partnerlussündmus, kuhu kutsuti esindajad kodanikuühiskonnast ja erasektorist. Sündmusel koguti sisendit partnerite nägemuse kohta 2023. aasta arengukoostöö tegevuste osas. Andsime omalt poolt jäktuvalt sisendit efektiivse arengukoostöö, vabakonna kaasamise ning prioriteetvaldkondade rahastamise osas. Keskus ootab ka kirjalikku sisendit järgmise perioodi plaanimise eel. AKÜ poolt kokku pandud sisendi osas laekub info otse liikmelisti.
Välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi osakonnaga kohtumine
Kuna sel sügisel on Välisministeeriumis toimunud väikesed struktuurimuudatused ja arengukoostöö valdkonda on tulnud uusi inimesi, tegime AKÜ ja ministeeriumi vahel kohtumise taastutvumiseks. AKÜt esindas Susanna ja ministeeriumi poolelt olid osakonna värske peadirektor Kairi Saar-Isop, arengukoostöö büroo direktor Kadi Metsandi ja arengukoostöö büroos maailmahariduse ning teavitusega tegelev Inga Chandilya. Rääkisime palju arengukoostöö hetkeseisust ja tulevikusuundadest. Muuhulgas leppisime kokku, et teeme sügisel laiema kohtumise AKÜ liikmeskonna, välisministri ja arengukoostöö- ja humanitaarabi osakonna esindajatega. Jagame selle kohta liikmetega infot niipea kui detailid selguvad.
Kiirjuhis arengukoostöösse: Mis on abikõlblik arengukoostöö?
Võttes arvesse muutlikke olusid arengukoostöö valdkonnas, panime kokku põgusa juhendi abikõlbliku arengukoostöö disainimise jaoks. See juhis lähtub OECD arengukoostöö põhimõtetest ja arengurahastuse instrumentidest. Meie jaoks on tegu peamiselt huvikaitsedokumendiga, mille alusel saame oma sõnumeid edaspidi seada. Tahame, et tegu oleks nö elava dokumendiga, mida saab jooksvalt täiendada, iseäranis näidata osas. Seetõttu on dokument avatud kommenteerimiseks, mille kaudu saate oma mõtteid ja sisendit soovi korral lisada. Dokumendi leiab siit: https://docs.google.com/document/d/1MlRFNqAa-JUz_cyaHzUs_5V9FwIfAYzLpMy8gHSHvCk/edit
ÜRO haridusalane tippkohtumine Transforming Education Summit
Sellel nädalal osaleb AKÜ tegevjuht Susanna ÜRO haridusalasel tippkohtumisel New Yorgis. Transforming Education Summit toob kokku kodanikuühiskonna ja riigipead üle maailma ning on osa ametlikust UNGA protsessist. See on esimene sündmus, kus AKÜ oma värske ECOSOC staatusega osaleb, seega paneme oma konsultatiivse staatuse koheselt töösse.
Kommentaarid