09.08.2016
Järjekorras neljas Arvamusfestival kutsub kõiki mõtlemis- ja arvamushuvilisi Paidesse juba sellel reedel ja laupäeval, 12.-13. augustil. Arengukoostoo Ümarlaud on oma teemadega kohal reedel arengukoostöö teema-alal. Laupäeval räägitakse samas kohas põnevatest välispoliitilistest küsimustest. Arengukoostöö ja välispoliitika ala on kaadril number 37 – asume õdusas Paide hoovis, kus vihma puhul saame aruteluga majja peitu minna.
Arengukoostöö Ümarlaud valis välja arutelud, mida soovitame enda sõpradel vaatama ja kuulama minna. Reedel pakub arengukoostöö teema-ala kõige magusamaid arutelusid:
Kell 12.30 Maailmakohvik: mida mina saan teha parema maailma nimel? Aliine Lotmani vedamisel panevad Kalle Aasmäe, Piet Boerefijn ja Kristina Mänd meid mõtlema, mida me siis saaksime päris ise päris lihtsasti ära teha selleks, et maailmas oleks rohkem ilu ja headust ja vähem õudseid asju.
Kell 14.00 Maailma majandusareng, heaolu ja õiglus: ühe rikkus, teise vaesus? Aaro Hazak püstitab mõtlemapanevaid küsimusi, Maris Lauri, Hardo Pajula ja Katrin Nyman-Metcalf aitavad meil kõigil uute mõttenurkade ja võimalike lahendusteni jõuda.
15.30 Araabiamaade elu. Kajar Kase juhtimisel aitavad Vladimir Sazonov, Peeter Raudsik, Kristi Ockba ja Helga Kalm vastata meie kõige teravamatele küsimustele seoses Araabiamaadega – mis need on, kus need on, mis seal toimub ja mis edasi saab?
Kell 17.30 Motherhood Acrosss The World: A Burden or a Privilege? Gustaf Antell explores the notion of motherhood with Zainab Homam, Zahra Akbar, Gro Lindstad and Wali Hashi. Sharp opinions and interesting experiences from all around the world.
Reedel toetavad arengukoostöö teemat järgmised mõnusad küsimusepüstitused:
Kell 12.00: Kas sa tead, mida su laps kannab – kes, kus ja millest need valmistab? Sellistele tänaseid lapsevanemaid puudutavatele küsimustele otsivad laste ja perede alal vastuseid emad, isad ja lasteriiete tootjad.
Kell 13.00: Kas Eesti peaks panustama põlevkivitööstuse arendamisse? Energiaalal otsitaksse vastest Eesti ühele põletaivamale küsimusele. Meie tahaks väga vastest kuulda – teadlased juba hoiatavad, et Pariisi kliimakokkulepete täitmisega võib minna ülikeeruliseks kui mitte võimatuks. Elame üha enam soojenevas katlas. Mida Eesti teeb?
Kell 15.00: How Strong Are Nordic Countries. Strong Enough to Be Happy, Kodanike Euroopa alal. Põhjamaad on aastakümneid olnud arengukoostöö tegijate seas eesrinnas. Ühest küljest on küsimus rahas – ilma selleta on keeruline arengukoostöödd teha. Teisalt aga peavad ka inimesed olema nõus ja valmis kaugemal olevaid hädasolijaid aitama. Skandinaavias ollakse rohkem valimis kui Eestis. Kuidas nad seda teevad?
Laupäeval eraldi arengukoostöö ala pole. Ent üle Paide on laiali laotatud põnev lapitekk, kus leidub nii mõnigi arengukoostöö ümarlauale väga hingelähedane arutelu:
Kell 10.00 algab rändealal väärtusmäng, mille käigus saab igaüks ennast ja oma tõekspidamisi avastada toredates interaktiivsetes, ent sisult tõsistes olukordades. Kella 10.00st kuni päeva lõpuni saab sealsamas rändealal kogeda virtuaaalreaalsust ning panna end Jordaanias põgenikelaagris elava Süüra tüdruku olukorda.
Kell 11.30 saab osaluskultuuri alal teada, mis toimub (potentsiaalse) annetaja peas. Margo Loori juhtimisel arutletakse Eesti heategevuse ebameeldivate tõdede üle. Ka Eesti arengukoostöös on annetused oluliseks teemaks – sageli lahendame suuri globaalprobleeme just annetajate abiga.
12.00: Tühjaks pigistatud elu: meie vastutus arenguriigi tootja ees. Sõbrad MTÜ Mondost lahkavad majandus- ja ettevõtlusalal üht üliolulist arengukoostöö teemat – kuidas meie igapäevaste tarbimisvalikute mõju on sageli suurem kui me uskuda või mõelda tahaksime.
Kell 14.00 Keskkonnainnovaatilised lähema ja kaugema tuleviku lahendused Eestis ja mujal. Säästlik areng ning planeedi säilimine eeldab innovatsiooni. Vanaviisi enam ei saa, ent kuidas see “uutmoodi” käib?
Kell 15.15 Kas meedia teeb arengule (karu)teeneid? Ajakirjanikud on meie suured sõbrad, aga mõnikord loed ja tahaks vaid ohata. ERRi alal saab mõtiskleda selle üle, kuidas media arenguriike ja arengukoostööd kajastab.
Kell 16.00 Who’s Business Is Social Responsibility? Ühiskondliku innovatsiooni alal arutletakse erasektori rolli ja võimaluste üle maailma parandamisel.
Kell 17.00 Kliimapoliitika 2050 – kas Eesti on paadis. Energiaalal. Kõige olulisem küsimus.
Laupäeval on eraldi ala pühendatud ka välispoliitikale:
10:00 Morning coffee: What can we do for World Peace? (inglise keeles)
We are living in turbulent times – but are these really more turbulent than any other time in history? According to the UN and it´s development goals, humanity is in better shape than ever. Less poverty, better health and less violence than ever before (in relative terms). Is it time for us to set the bar high and aim for World Peace?
Arutelujuht: Gustaf Antell (YLE ajakirjanik) Osalejad: Urmas Paet (Euroopa Parlamendi saadik), Liene Veide (UNHCR), Liga Rudzite (läti aktivist), Piet Boerefijn (Toidupank)
13:00 Eesti kui väikeriigi roll ja võimalused välispoliitikas?
Väide, et väikeriikide võimekus mõjutada otsuseid maailmapoliitikas on piiratud, pole midagi uut. Kas väikeriikidel on rahvusvahelisel areenil siiski eriline roll või on nad teisejärgulised tegutsejad suurriikide meelevallas?
Arutelujuht: Raul Toomla (Tartu Ülikool) Osalejad: Ahto Lobjakas (kolumnist), Matti Maasikas (Eesti esindaja Euroopa Liidu juures), Urmas Paet (Euroopa Parlamendi saadik), Veiko Spolitis (politoloog)
14:30 Avatud Eesti Fond esitleb: Venemaa kodanikuühiskond – kuidas edasi? (vene keeles)
Muude piirangute seas on Venemaal seadustega karmistatud kontrolli vabaühenduste ja interneti üle, suurendatud drastiliselt trahvimäärasid loata tänavameeleavaldustel osalemise eest ning laiendatud „reetmise” definitsiooni. Inimõiguste ja kodanikuühiskonna olukord Venemaa Föderatsioonis on kriisiseisundis. Ka info- ja ajakirjandusvabadus on Venemaal löögi all.
Arutelujuht: Artemi Troitski Osalejad: Jevgenia Tširikova (keskkonnakaitsja), Andrei Kuzitškin (kolumnist ja vene keele õpetaja), Vladislav Kopõlkov (ajakirjanik ja saatejuht)
16:00 Kas Krimm on unustatud?
Krimmi annekteerimisest Venemaa poolt on möödas üle kahe aasta. Lääneriigid on kehtestanud küll Venemaa suhtes sanktsioonid, kuid Euroopa-siseselt esineb üha enam poliitilisi seisukohti, mis kutsuvad üles lõpetama seatud piiranguid ning parandama suhteid Moskvaga.
Arutelujuht: Oliver Mõru Osalejad: Andres Kasekamp (Eesti Välispoliitika Instituut), Marko Mihkelson (Riigikogu), Marina Kaljurand (välisminister) , Raivo Vare (majandusekspert)
17:30 Eesti vabariigi ja Venemaa Föeratsiooni vahelise piirileppe arutelu.
Kas Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vahel sõlmitav piirilepe vastab meie riiklikele huvidele? Kas leping iga hinnaga? Missugused on need piir-tingimused, mille puhul on mõistlikum leppest loobuda või selle sõlmimist edasi lükata?
Arutelujuht: Karmo Tüür (Tartu Ülikool) Osalejad: Igor Gräzin (Riigikogu), Marko Mihkelson (Riigikogu), Lauri Mälksoo (Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor).
Kogu Arvamusfestivali kava leiad siit.
Kommentaarid