Terveilm

Arengukoostöö rahastamine – milline peaks olemas EL panus?

03.09.2013

Euroopa arengukoostöö ja humanitaarabi organisatsioonide võrgustik CONCORD analüüsis EL senist panust arenguabisse ja globaalseid vajadusi ning pani kirja soovitused edasiseks rahastamiseks.

Eelolev aasta on rahvusvaheliste läbirääkimiste osas kriitilise tähtsusega. Maailma riikide ees seisab ülesanne leppida kokku olulisemates maailmaparandamise eesmärkides ning leida rahastus kõikide nende saavutamiseks. Läbirääkimiste tulemusena saame uued sihid ÜRO aastatuhande arengueesmärkide, Rio säästva arengu eesmärkide ning kliimamuutustega kohanemise rahastamise asemele.

Euroopa Komisjon avaldas hiljuti teatise selle kohta, kuidas rahastada 2015. aasta järgset aega käsitlevat raamistikku, kuid seal on öeldud, et teatises ei pakuta „ELi jaoks uusi meetmeid ega kohustusi“. Samas on selge, et EL usaldusväärsuse ja tõsiseltvõetavuse globaalse jõuna määrab just see, milline on tema panus ning tahe antud lubadusi täita.

CONCORD*, Eurodad ja CAN Europe pakuvad välja 12 konkreetset tegevust, millega mõõta EL pühendumust ja usaldusväärsust käimasolevates rahvusvahelistes läbirääkimistes. Kodanikuühendused kutsuvad üles astuma sammu senistest lubadustest kaugemale, et saavutada märgatavaid tulemusi arengumaades.

 

Tegutseda EL-s ja teha kodus asjad korda

1. Luua avalikud riiklikud registrid firmade, fondide jmt tegelikest omanikest ja kasusaajatest kasutades ära rahapesu vastaste direktiivi läbivaatamise protsessi.
2. Teha pankades kasutusel olev riigipõhine aruandlus kohustuslikuks rahvusvahelisele ettevõtetele kõikidel sektorites.
3. Tagada arengumaade täielik ja sisuline kaasatus mitmepoolse maksuinfo vahetamise süsteemi kujundamisse ja elluviimisesse.

Anda arengumaadele tegelik võimalus oma riigi arengupoliitikat juhtida

4. Hoiduda arengumaadele selliste kaubandus- ja investeerimislepingute ja rahvusvaheliste maksustandardite pealesurumisest, mis kahjustavad nende majandus- ja arenguhuvisid ja regionaalset koostööd.
5. Toetada, viia ellu ja tugevdada ÜRO laenude andmise ja võtmise põhimõtteid, eelkõige eralaenude osas.
6. Tagada, et eraisikute ja riikide poolt arengumaadele antav raha toetab arengumaade riiklikke prioriteete, demokraatia arengut ning jätkusuutlikke riiki ja kodanikuühiskonna suhteid võttes arvesse ka Busanis antud lubadusi.

Suurendada ja parandada välisrahastust

7. Leppida kokku uuenduslikes rahastusallikates kestliku arengu ja kliimamuutustega kohanemise toetamiseks, näiteks, kasutades selleks osa fossiilsete kütuste toetustest või väikest osa Euroopa finantsteenuste maksust.
8. Täita ammune lubadus kulutada arengukoostööle 0,7% SKT-st nii, et see oleks läbipaistev ja abisummasid ei suurendatakse aruandluse jaoks kunstlikult.
9. Tagada, et kliimamuutustega kohanemise toetamiseks lubatud lisarahastus oleks suuremad arengukoostöö rahastamisest ning et selle järelvalve ja aruandlus oleks läbipaistev.
10. Enne laenude ja arenguabi omavahel sidumist viia läbi põhjalik mõjude hindamine arengueesmärkide saavutamise kohta.

Ennetada uusi finants- ja võlakriise

11. Toetada ja tugevdada ÜRO ponnistusi õiglaste ja läbipaistvate laenumehhanismide välja töötamisel.
12. Parandada finantssektori regulatsiooni ja järelvalvet toetades arengumaade osalust nendes reformides.

 

Loe kogu raportit “Financing for Development – What Should the EU Bring to the Table?

 

*Arengukoostöö Ümarlaud on CONCORDi liikmesorganisatsioon.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee