07.04.2017
Üle-Euroopaline võrgustik CONCORD avaldas raporti, kus analüüsitakse Euroopa Liidu lubadusi kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks ja reaalseid tegevusi, mis peaksid meid sinna viima.
52-lehelise raporti võtab kõige lühemalt kokku tõdemus, et ilukõne ja ümmarguste lubadustega ei ole võimalik hädavajalikke tulemusi saavutada. Muutus mõtlemises ja tegudes on see, mis aitab meil oma lastele pärandada natukenegi puhast loodust ja päriselt toimiv maailmakorraldus. Raport annab hea sissevaate kestliku arenguga seotud väljakutsetele tänases Euroopas.
Esimene suur murekoht on see, et kuigi Euroopa Liit ja liikmesriigid võtsid suure hurraaga vastu Tegevuskava 2030 koos 17 kestliku arengu eesmärgiga, ei ole EL veel hakanud astuma reaalseid samme nende eesmärkide täitmiseks. Puudu on korralik raamistik, strateegiline plaan selleks, et keegi ei jääks maha ning kahjuks ka arusaam, kuidas tulemusi mõõta või kontrollida.
Teiseks heidetakse valgust kestliku arenguga seotud poliitikavaldkondade sidususe teemale. Hetkel tundub, et poliitikatega tegeletakse vaakumis, ei vaadata, kuidas arengukoostöö eesmärkidele avaldavad mõju kaubandus-, rände- ja muud olulised poliitikad. Puudujääke on poliitikate hindamisel ja enamasti ei arvestata poliitikate kujundamisel olemasolevate mõjuhinnangutega.
Kolm valdkonda, kus Euroopa Liit peaks CONCORDi arvates kestliku arenguni jõudmiseks kiiresti oma poliitikaid ja praktikaid muutma on toidu tarbimine, toidu tootmine ja ränne. Meie praeguses maailmas on nälg ebaõigluse, mitte puuduse tagajärg. Toitu toodetakse rohkem, kui kõigi toitmiseks vaja on, ent meie toidusüsteemid pole kaasavad ega demokraatlikud, seega on maailmas 800 miljonit pidevalt näljas elavat inimest. Rände osas tuli Euroopa Liit ainuüksi 2016. aastal välja paljude reformidega, mis õõnestavad Liidu võimet täita oma Tegevuskavaga 2030 võetud kohustusi ja kestliku arenguga seotud poliitikavaldkondade sidususe kohustust. Euroopa Liit raamistab rännet julgeolekuprobleemina, ent keskenduda tuleks inimõigustele ja rände rollile kestliku arengu saavutamises nii Euroopas kui partnerriikides.
Ja lõpuks, kuidas me arengut mõõdame? Euroopa Liit ja liikmesriigid peavad ülioluliseks sisemajanduse kogutoodangut. SKT on oluline, kuid ainult sellest lähtumine jätab varju kasvu tegeliku hinna inimestele ja planeedile. Nukker statistika näitab, et majanduskasv ei taga heaolu kasvu kõikidele inimestele. Kuidas saaks teha teisiti, kuidas saaks hinnata kaasavat ja jätkusuutlikku arengut? Erinevaid positiivseid eeskujusid maailmast leiab.
CONCORD kutsub Euroopa komisjoni ja kõiki liikmesriike näitama üles kõrgetasemelist poliitilist juhtimist ja tegelikku tahet. Tahet viia kestlik areng teooriast praktikasse, tehes seda partnerluses kodanikuühiskonnaga. CONCORDi raportiga saab tutvuda siin:
Kogu raportit saab lugeda siit (PDF). Kokkuvõte lehekülgedel H-K annab ülevaate CONCORDi olulisematest ettepanekutest Euroopa Liidule.
Kommentaarid