30.04.2019
Arengukoostöö Ümarlaud on Euroopa arengukoostöö ja -abi organisatsioonide võrgustiku CONCORD liikmena koostanud ülevaate võrgustiku käeoleva aasta eesmärkidest ja tegevustest, samuti meie enda rollidest erinevates töörühmades. Terviklikku ülevaadet saab lugeda siin.
Aprilli jooksul toimusid riburadapidi töögruppide (hub-ide) kohtumised, kus kajastati nii tehtut kui seda, mis 2019 aastal veel plaanis on. Sel aastal on märgilise tähtsusega sündmusi kogu sektori jaoks õige mitu- Euroopa Parlamendi valimised, jätkuvad läbirääkimised Euroopa Liidu rahastuse üle perioodiks 2021-2027 ning uue Euroopa Komisjoni ametisse nimetamine. Samuti on ülevaatamisel CONCORDi enda pikaaegne strateegia ning kuidas oma mõju tormilistel aegadel suurendada.
HUB1 – Kestlik areng
Töögrupp tegeleb Euroopa tasandi poliitikate sidususe teemaga, keskendudes sel aastal eelkõige (kuid mitte ainult) migratsioonile ning võrdõiguslikkusele. Olulisemateks verstapostideks on Euroopa Parlamendi valimised, Soome EL Nõukogu eesistumine, EL tippkohtumine Sibius ja HLPF ÜROs New Yorgis. Hub1 töös osalevad AKÜst Kristen Aigro ja Agne Kuimet.
HUB 2 – Arengurahastus
Töögrupp, mis keskendub arengukoostöö rahastamisele. Üheks peamiseks tegevuseks on CONCORDi igaastane arengurahastust puudutav raport – AidWatch. CONCORDi sõnum on: arengu finantseerimine ei ole ainult ametlik arenguabi (ODA) vaid ka erinevad poliitikad, mis seda mõjutavad. AKÜst osaleb töörühmas Karl Oskar Villsaar.
HUB 3 – Kodanikuühiskond
Töögrupp keskendub kodanikuühiskonnale ja selle ruumile ning digitaalsele arengusoostööle. Väheneva kodanikuühiskonna ruumi oht on suur ja CONCORD usub, et kestliku arengu eesmärkideni ilma funktsioneeriva kodaniku ruumita ei jõuta. Kuna Euroopa Komisjon lähtub 2017. aastal loodud tegevuskavast, mille eesmärk on digitaalsete teenuste ja tehnoloogiate sidumine EL arengukoostööga, on digitaalne arengukoostöö ka HUB3 fookuses. Töörühmas osaleb Karl Oskar Villsaar.
HUB4 – Maailmakodanikuharidus
Töögrupp keskendub maailmakodanikuhariduse ja kaasava ühiskonna teemadele. Prioriteetideks on sooline kvaliteetne maailmaharidus, võrdõiguslikkus, globaalne õiglus ja kestlik areng. AKÜst osaleb töörühmas nõukogu liige Mari-Helene Kaber. Käimas on töö EP valimiste ja EL uue eelarve suunal (MFF), uuendatakse Maailmahariduse konsensust (2.0) ja tehakse huvikaitset maailmahariduse riiklike rahastuste suunal – visooniks 3% arengurahastusest.
Kommentaarid