19.04.2021
OECD arenguabi komitee avaldas 2020. aasta ametliku arenguabi (ODA – Official Development Aid) esialgse ülevaate. Nii nagu enamik panustavaid riike, pidi ka Eesti mullu muutma oma arengukoostöö prioriteete, et koroonakriisi leevendamisele kaasa aidata, kuid seejuures jäid panused suuresti samaks või tõusid.
Võrreldes 2019. aastaga on riikide antud kogusumma kasvanud 3,5%, mis on seni kõige kõrgemal tasemel. Möödunud aastal eraldas Eesti arengukoostööks ja humanitaarabiks 43,3 miljonit eurot, mis moodustab 0,16% RKT-st.
Eesti arengukoostöö prioriteetsed partnerriigid on Ukraina, Gruusia, Moldova, Valgevene ja Afganistan. Ukrainasse läks 2020. aastal pea kolmandik Eesti humanitaarabist ning kõige enam kahepoolseid arengukoostöö projekte viidi ellu Ukrainas ja Gruusias. Praegu on käimas välisministeeriumi avatud taotlusvoor Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene suunal, kuhu on oodatud eelkõige heade valitsemistavade ja demokraatia arengu toetamise, hariduse edendamise, väikeettevõtluse arendamise ja IKT-lahenduste juurutamisega seotud projekte. Lisaks valmistatakse ette piiratud vooru Aafrika riikide suunal.
„Kuigi COVID-19 tõttu pidime oma programme kohendama, liigume Eesti arengukoostöö võimekuse tõstmise ja geograafilise laiendamisega jõudsalt edasi. Selle ilmekaks näiteks on veebruaris esitletud Aafrika regioonistrateegia,“ ütles välisministeeriumi arengukoostöö ja humanitaarabi büroo direktor Kadi Metsandi. Tema hinnangul on lisaks idapartnerluse riikidele vaja pöörata kahepoolselt suuremat tähelepanu ka teatud Aafrika riikidele. Digi- ja rohepööre on Euroopa Liidu arengukoostöö prioriteedid ning nõudlus Eesti digikogemuse järele on väga suur.
Eesti eesmärgiks on eraldada 2030. aastaks arengukoostööks 0,33% RKT-st. Arengukoostöö Ümarlaua huvikaitsespetsialisti Susanna Veevo sõnul on Eesti osa arengukoostöös ja globaalse võrdsuse suurendamises märkimisväärne. Ta lisas, et hoolimata riigi väiksusest oleme viimase aastaga tõestanud, et ka ülemaailmsete kriiside keskel oleme oma partnerriikidele jätkuvalt usaldusväärne ja stabiilne toetaja.
Eesti on OECD arenguabi komitee vaatlejaliige ning esitab komiteele igal aastal info riigi arengukoostöö ja humanitaarabi kogutegevusest. Ametliku arenguabi kogumahu täpsustamine toimub kuni 2021. aasta lõpuni ja lõplikud andmed avalikustatakse 2022. aasta alguses.
Kommentaarid