30.05.2022
Eesti Pagulasabi koostöös Garage48 ja Ukraina partnerorganisatsiooniga Unity for the Future avavad kolmandat korda järjest Ukrainas naistele suunatud ettevõtlusprogrammi. Programm on mõeldud eelkõige neile, kes on sõja tõttu kaotanud sissetuleku ning kellel on soov hakata tegutsema mikro- või väikeettevõtjana.
“Venemaa täiemahuline sissetung ja käimasolev sõda Ukrainas on hävitanud lugematul hulgal inimelusid, kodusid ja toimetulekuallikaid. Ligi 8 miljonit inimest on Ukrainas riigisiseselt ümber asunud, otsides oma peredele turvalist kohta. Naiste ettevõtlusprogrammi eesmärk on toetada sõja tõttu kannatanud Ukraina naisi oma äride alustamisel, taasülesehitamisel või laiendamisel, et tagada neile ja nende peredele jätkusuutlik sissetulek, pakkudes samal ajal kogukonnas vajalikke teenuseid,” ütles Eesti Pagulasabi juhataja Eero Janson.
Programmi valitakse 100 uut äriideed ja 60 juba olemasolevat ettevõtet, kes läbivad intensiivse 2-nädalase ettevõtlusega alustamise ja arendamise programmi, mis toimub täies mahus virtuaalselt. Töötubades õpivad osalejad tundma ettevõtluse erinevaid tahke, näiteks disainmõtlemist, finantsjuhtimist, tiimina töötamist ning turundust.
Programmi lõpus valitakse vähemalt 31 žürii äriideed, mis saavad 20 000–150 000 UAH (umbes 700–4700 EUR) väärtuses esemepõhist toetust koos 6-kuulise mentorprogrammiga.
Programmi kandideerimine on avatud Zaporižžja, Dnipropetrovski, Poltava, Tšernihivi, Sumõ, Kiievi (v.a Kiievi linn), Kirovohradi ja Tšerkassõ oblastites olevatele naistele või naiste poolt juhitud tiimidele. Programmi on oodatud nii sisepõgenikud kui ka vaatamata sõjale piirkonda elama jäänud naised. Veebipõhiselt saavad teadmisi omandada ka teistest piirkondadest pärit osalised.
Varasematel aastatel on Eesti Pagulasabi, Garage48 ja kohapealse partneri poolt korraldatud Ida-Ukrainas elavatele haavatavatele naistele suunatud programmi edukalt läbinud ligi 300 naist, kes käivitasid mikro- ja pereettevõtteid alates veterinaarkliinikust kuni õmblustöökodadeni. Eelmistest programmidest on toetus- ja mentorprogrammi edasi pääsenud 29 naiste poolt juhitud ettevõtet.
Ettevõtlusprogrammi põhiosa on rahastatud Eesti arengukoostöö vahenditest, kuid ka Eesti ettevõtetel on võimalus Ukraina naiskondi oma äride alustamisel toetada. Selline toetus võib võtta erinevaid vorme, näiteks eriauhindade väljapanemine või mentoritena kaasalöömine. Huvi korral tuleks endast märku anda Eesti Pagulasabile aadressil info@pagulasabi.ee.
Lühikirjeid eelmise aasta naiste äridest ning nende elu praeguse sõja valguses saab lugeda siit: “Ukraina ettevõtlusprogrammis osalenud naised: sisepõgenikena tuleb olla loov”.
Kommentaarid