28.06.2014
Tuleval nädalal lendab Eestist ära esimene vabatahtlik kümnest, kes lähevad suve jooksul erinevatesse arenguriikidesse sealsetes projektides kaasa lööma, kohalikelt kogukondadelt õppima ja hiljem jagavad enda kogemusi Eestis.
Arengukoostöö Ümarlaua juht Piret Hirve sõnul on Eesti astunud nende riikide hulka, kes ei saa läbi ilma arengumaades toodetud kaupadeta. „Me ei taha sellele mõelda, kuid iga eestimaalane tarbib iga päev toitu, riideid või tehnikat, mis on tehtud Aasia, Aafrika või Lõuna-Ameerika vaesemates riikides. Lisaks GLEN programmis osalemisele näevad noored vabatahtlikud, kui tihedalt oleme arengumaadega seotud ja koju naastes jagavad nad seda teadmist ka teistega“, lisas Hirv.
Piret Hirve sõnul on GLEN vabatahtlikud sel aastal mitmes mõttes erilised. „Esiteks ei ole iial läinud Eestist nii palju vabatahtlikke lausa kümme noort inimest. Teiseks ei ole varem juhtunud, et mõlemasse naisettevõtluse arendamise projekti lähevad vabatahtlikuks mehed.“
2014 konkurss oli erakordselt populaarne, ühele kohale kandideeris keskmiselt kümme noort. Sel aastal osalevad GLEN projektis järgmised vabatahtlikud. Soovime neile kogemusterohket praktikat ja rõõmsat kojujõudmist!
Arno Lauk
“Osalemine GLEN-tsüklis pakub suurepärase võimaluse saada esmane tugevalt praktilise suunitlusega kogemus arengukoostöös ning mõista paremini valdkonnas tegutsevate organisatsioonide toimimist. Loodan õigustada oma kohalolu Kamerunis aktiivse tööga praktikaorganisatsiooni juures ning püüda naastes nende nägemusi, ootusi ja kogemusi Eestis vahendada.”
“Loodan, et selle perioodi jooksul avaneb võimalus tundma õppida kohalikku kultuuri ning kogetu-nähtu tuua hiljem ka eestlastele lähemale. Ootan huviga, millega ja kuidas minu praegust maailmapilti ja veendumusi raputatakse ning rikastatakse. Loodan iseennast paremini tundma õppida keskkonnas, mis on uus ja võõras. Ma ei lähe Kõrgõzstani mõttega, et hakkan nüüd maailma parandama, sest selline idee tundub mulle juba eos teostamatu. Kuna minu projekt on noorsootöö sisuga, siis eelkõige loodan, et leiame noortega ühise keele selles, mida koos hakkame tegema.”
“Ma ei olegi päris kindel, mis mu ootused olid kui ma esimest korda GLENi projektist kuulsin. Kindlasti tulenes esialgne huvi pigem isiklikest kaalutlustest ja soovist reisida. Minu jaoks on reisimine alati olnud parimaks viisiks õppida nii ennast kui maailma tundma. Eriti juhul kui valida reisimisviisid, mis sunnivad mind mugavustsoonist välja astuma. Lähen 3 kuuks tööle ETASHA nimelisse organisatsiooni Delhis, Indias. Põhimõtteliselt on see töö nagu iga teine, ainult asukoht on Indias. Muidugi loodan, et õpin selle töö käigus palju ning, et minu panus aitab kaasa organisatsiooni töö edendamisele. Samuti ootan, et praktika kogemus tuleb kasuks maailmahariduse teemaliste projektide läbiviimisel Eestis. ETASHA tugineb suurel määral vabatahtlike tööle ning enamik tööst üritatakse ära teha minimaalsete kulutustega. Ootan põnevusega, et saan koos töötada noorte ja andekate inimestega nii Indiast kui väljastpoolt.”
“Mul on mingid ideed, mida võimaluse korral tahaksin ellu viia, aga lõppude lõpuks ka siin Eestis ei lähe kõik alati plaanipäraselt, rääkimata Aafrikast, kus v-olla inimeste aja ja maailma tunnetus on palju erinev.
Mõnes mõttes ei jää mul muud üle, pean usaldama seda, et lähen õigesse kohta õigel ajal ning juhtub kõik see mis juhtuma peab. Ootused võivad muuta inimese liiga jäigaks ja kui ootused ei vasta tegelikkusele, siis sellele järgneb pettumus. Kindlasti ma tahan midagi ära teha, midagi anda, vahetada õpetusi, istutada seemneid, milledest sirguks kunagi midagi suurt. Üks on kindel, mul on palju selllest projektist kogeda ja usun, et saan õpitud ka teistele edasi anda.”
“Isiklikus plaanis ootan GLENiks olemisest mingit elamust, mida pole praegu veel võimalik ette teada. Seiklust selle sõna kõige paremas tähenduses. Kogemust, mis avardab meeli nii inimeste, kultuuri kui iseenda suhtes. Just need on hetked ja mõtted, mida on võimalik hiljem edasi jagada.
Professionaalselt loodan, et mul õnnestub Tajikistanis kogukondliku turismi edendamisse ka enda väike panus anda ning veidi inspiratsiooni tagasi Eestisse tuua. Senise suhtluse põhjal kohaliku organisatsiooniga tundub, et tuleb nii põnev kui ka kasulik kogemus. Ja vene keele oskuselt on tolm juba pühitud. Tagasitulles loodan, et olen keeleoskuse sellisele tasemele lihvinud, et suudan ka vene koolidesse enda mõtteid jagama minna.”
“Minu jaoks on GLEN-i puhul oluline, et see erineb paljudest teistest vabatahtliku töö programmidest enda rõhuasetuste poolest. Kuigi ajaliselt on programmi kõige pikem ning ilmselt ka kõige põnevam osa praktika välisriigis, siis GLEN-i vabatahtlikuna näen endal suuremat panust omandatud kogemuste Eestisse tagasi toomisel ning mitmekülgsema pildi loomisest elust nö. arengumaades. Ma arvan, et GLENiks olemine nõuab paljuski kriitilise meele omamist ühiskonnas levinud stereotüüpide, enda suhtumiste, vabatahtliku ja arengukoostöö võimalike väljundite ning Lääne riikide globaalsete mõjude suhtes. Need on kindlasti aspektid, mida ma loodan puudutada praktikale järgneva maailmahariduse projektide läbiviimisel. Praktika ja elu Aserbaidžaanis on minu jaoks seega peamiselt õppimiskogemus ja sügavam pilguheit maailma, millega ma olen seni koduses Eestis kokku puutunud siinse aseri kogukonna külalislahkuse näol.”
“Raske on oma ootusi kirja panna, kuna ma lihtsalt ei tea, mida oodata. Olen arvamusel, et ükskõik kuidas ma GLENi praktikat ette ei kujutaks, reaalsus tuleb hoopis teine ja seda ei olegi võimalik ette aimata. See mida ma algselt ootasin, võib muutuda juba esimeste päevade jooksul, kuna sealne kultuuriruum on niivõrd erinev harjumuspärasest. Ehk võib kokkuvõtteks öelda, et ootan kultuurišokki:)”
“GLEN programmist osavõtmine võiks anda mõningast värskust muidu tiba üksluisesse rütmi loksunud ellu. Väheke kogemusi ja teadmisi, kuidas mujal asju tehakse ning elu elatakse, ei tee ka paha.”
“GLEN projektis osalemine saab olema unikaalne kogemus ja ma ootan, et see annab mulle proovida ennast absoluutselt uues alas ja muudab minu elu.”
Maksim Galanin
“GLEN projektis osalemine saab olema unikaalne kogemus ja ma ootan, et see annab mulle proovida ennast absoluutselt uues alas ja muudab minu elu.”
“Ootan eelkõige võimalust ise areneda ja saada hea praktika kogemus. Loomulikult ei jõua ära oodata ka kohaliku eluolu ja uute huvitavate inimestega tutvumist. Olen kindel, et tuleb väga seiklusterohke aeg.”
“Ootan eelkõige võimalust ise areneda ja saada hea praktika kogemus. Loomulikult ei jõua ära oodata ka kohaliku eluolu ja uute huvitavate inimestega tutvumist. Olen kindel, et tuleb väga seiklusterohke aeg.”
GLEN Eesti on osa üleeuroopalisest GLEN võrgustikust. Projekti eesmärk on tõsta noorte teadlikkust arenguprobleemidest vaesemates riikides ning toetada noorte aktiivset osalemist säästliku ja solidaarse mõtteviisi edendamisel. Maailmahariduslik koolitus- ja praktikaprogramm hõlmab ettevalmistuskoolitust, kolmekuulist tööd mõnes Aafrika, Aasia või Ida-Euroopa riigis ning teavitustööd ja maailmahariduse edendamist kodumaal.
Projekti koordineerib Eestis Arengukoostöö Ümarlaud ja rahastab Välisministeerium. Lisainfo GLEN vabatahtlike kohta leiad aadressilt www.terveilm.ee/glen
Kommentaarid