28.10.2015
Hetkel käib Eestis arutelu selle kohta, et poodides keelustada väikesed tasuta kilekotid. Aga kuidas näeks välja see, kui kilekottide kasutamine oleks mõnede eranditega üldse keelatud?
Viimasel paaril aastal on mitmed Ühendriikide linnad keelustanud kilekotid. Põhjus selleks on lihtne, vähem kui protsent kilekottidest taaskasutatakse. Selle teeb keeruliseks kulu – kilekoti ringlusse võtmine on kallim kui uue valmistamine. Seetõttu otsustas Oahu, kõige tihedamalt asustatud Hawaii saar oma kauplustes ametlikult ära keelata kilekotid ja muud kompostimiseks sobimatud kotid. Juulikuust sai Hawaiist esimene osariik, kus on kilekotid keelatud.
Mashable järgi sisaldab keeld mitmeid olulisi erandeid, mida tasub täpsemalt uurida. Kotte lubatakse edasi kasutada puuvilja, köögivilja, liha, kala ja koju toimetatavate valmistoitude pakendamiseks. Kui avastatakse, et jaemüüja rikub keeldu, ootavad teda suured trahvid: 100-1000 dollarit päevas rikkumise kohta. Saarel julgustatakse ärisid pakkuma muid kotte, sealhulgas korduskasutatavaid ostukotte, 100% ringlusse võetavaid paberkotte ja kompostitavaid kilekotte.
Igal aastal kasutatakse Ühendriikides rohkem kui 100 miljardit kilekotti. Hiljaaegu keelustas kilekotid Chicago ning California kaalub sarnase keelu kehtestamist. Jääb oodata, kas Hawaiil kehtestatud keeldu hakatakse rakendama ka teistes osariikides, kuid igal juhul on see tugev löök kasumlikule kiletööstusele ja suur samm edasi.
Kaanefoto: Flickr / Mo Riza
Allikas: http://magazine.good.is/articles/hawaii-just-became-first-state-nation-ban-plastic-bags
Kommentaarid