Terveilm

Joonistusvõistlus „Minu Saaremaa 2025“

27.04.2018

Aprilli keskel toimus Kuressaares kestlikku elustiili tutvustav festival Hoolides Homsest, mille raames toimus koolilaste joonistusvõistlus „Minu Saaremaa 2025“.

Kutsusime lapsi kujutama, millisena nad sooviksid näha Saaremaad 7 aasta pärast, kirjeldama lühidalt oma töö ideed ning mõistagi pidid tööd olema kantud kestlikust ideest. Kestlikkus tähendab lühidalt öeldes kolme lihtsat asja – hoolimist inimesest ja loodusest ning majandust, millest võidavad kõik.

Võistlusest võttis osa seitse Saaremaa kooli ning kokku laekus 96 tööd, millest umbes pooled väljendasid head arusaamist kestlikust mõttest.

Hästi tore oli näha, et noorte jaoks on loodus ja selle terviklikkuse säilimine hästi oluline, eriti aga just metsaga seonduv. Nii mõnigi töö väljendas muret sagedaste lageraiete pärast ning samas avaldasid lootust, et 2025. aastaks on olukord paranenud. Teisena jäi silma mandri ja Muhu vaheline sild, mida on laste arvates väga vaja, kuid nii mõnegi tööga väljendati ka seda, et sild peaks olema siiski selliselt tehtud, et see ei segaks liialt veekogu ökosüsteemi. Paljud lapsed loodavad ka seda, et õige pea saame me liigelda selliste autode ja masinatega, „millest ei tule tossu ning mis ei saasta õhku“. Kahe Valjala Põhikooli lapse tööd väärivad eraldi äramärkimist selle eest, et nad kajastasid kestliku elustiili jaoks üliolulisi valdkondi ehk taimetoitlust ja taaskasutust ning prügimajandust. See, et ka loomadel on õigus elule ning inimesed ei peaks neid sööma, sai väga jõuliselt kajastatud Kristin Siineri töös (4. klass). Karel Paomees kujutas oma joonistusega aga masinat, mis korjab kokku prügi ja seejärel parandab sellega teedes olevaid auke.

Parimate tööde väljaselgitamine oli žürii jaoks üsna keeruline, kuna häid töid oli omajagu. Mõnel juhul oli visuaalne pool tööst erakordselt tugev, kuid võistluse teema kajastus jäi nõrgaks või puudus sootuks. Mõistagi oli ka vastupidiseid töid, kus sõnum oli tugev, kuid kunstiline pool ei olnud ehk kõige tugevam – sellisel juhul tunnustasime autoreid eriauhinnaga. Kokku jagati auhindu 22 töö eest. Auhinnad andis üle Saaremaa vallavanem Madis Kallas.

Tööde hindamiseks jagasime joonistused kolme vanuserühma: algklassid, 5-6 klass ja 7-9 klass. Algklassidelt laekus töid kõige rohkem.

Peaauhinna sai Fredi Paiste Kuressaare Gümnaasiumist oma lilleauto eest, mis oli visuaalselt väga põnev, originaalne ja helge, sõnum aga see, et tulevikus on meil olemas ökoauto, mis heitgaase ei tekita.

5-6 klassi kategoorias läks peavõit Kristi Malmile Lümanda PK-st söejoonistusega kodututest kassidest. Kristi loodab, et tulevikus enam kodutuid koduloomi ei ole ning kõik on rõõmsad ja õnnelikud. 7-9 klasside peaauhinna sai Kristi Tuuling Lümanda PK-st. Kristi töö oli huvitavalt lahendatud „täna versus homme“ võtmes ning töö kujutas korraga mitut teemat ehk lageraie 2018 versus terve mets 2025, praamid versus sild ning Lümanda PK koolihooneid ühendavat koridori, et säästa talvel laste aega ja vaeva riietumisega, kui vaja ühest majast teise minna.

Tahame tänada kõiki võistlusel osalenud lapsi. Ei olnud tööd, mis meid ühel või teisel moel ei oleks liigutanud! Täname väga ka Salme, Kihelkonna, Lümanda, Valjala, Kuressaare Vanalinna ja Kuressaare Gümnaasiumi Põhikoolide ning Kuressaare Kunstikooli õpetajaid, kes lastega selle asja ette võtsid!

Parimaid töid saab näha siit.

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee