Terveilm

Kamerun – elu nagu filmis

08.01.2014

Ma olen õnnelik, aga rahutu inimene. Minu vajadus olla siin aga samas kuskil mujal viis mind sel suvel kolmeks kuuks Belo külasse Kamerunis. Töötasin vabatahtliku filmitegijana kohaliku arengukoostööga tegeleva organisatsiooni Rudec heaks.

GLEN vabatahtlike eesmärk on lisaks vabatahtlikule tööle välisriigis jagada oma kogemust kodumaal. Projekt „Dokumentaalfilmi tegemine arengukoostööst“ andis mulle selleks suurepärase võimaluse, kuna film loob sealsest maailmast eheda ning vahetu pildi. Minu töö sisu GLEN vabatahtlikuna Kamerunis oli leida idee arengukoostööst kõnelevaks filmiks ning trotsides igapäevast vihma salvestada see koos partneriga Saksamaalt.

IMG_1688Enne, kui kaamera kotist välja võtsime, oli meil aega kohaneda rahuliku elurütmiga, tutvuda inimeste ja vabatahtliku tööga. Harjumist vajas varajane õhtune pimedus ja igapäevane vihm, mis jäi taevasse üksnes neljal päeval kolme kuu jooksul. Elasin Kom (Kingdom of Mountains) kuningriigis, nautides puhast ja värsket toitu, hingematvaid mägesid ning sõbralikke inimesi. Kodused küsisid, kuidas end seal tunnen ja suutsin ainult vastata, et ma justkui oleksingi kodus.

Partnerorganisatsiooni Rudec’i asutaja ja juht on Joshua Chiamba, kes 2006. aastal selle kogukonna aitamiseks asutas. Kuue aasta jooksul on Rudec’i heaks töötamas käinud üle 40 vabatahtliku üle maailma. Nende abiga algatas ja jätkas Joshua mitmeid projekte, mis tema kogukonda aitavad. Organisatsiooni juht on harjunud vabatahtlikega töötama ning tema soov on tagada pidev koostöö välisriikidega. Joshua kogemused soosisid meie kiiret sisseelamist kogukonda, kelle jaoks olime meie järjekordsed heategijad, keda lahkelt vastu võeti. Leidsime oma tööle üksnes positiivset ning lõime kiiresti võrgustiku inimestest, kes olid meile abiks projekti ellu viimisel ning argistes tegemises.

Tähtsaim Rudec’i tegevustest on hoolitsemine 56 orvuks jäänud lapse eest ning toetada nende elu ja kooliõpinguid. Selleks kasvatavad nad sigu, keda hiljem turul müüa, samuti otsib organisatsioon pidevalt välissponsoreid. Ühe koolilapse toetamine maksab umbes 200 eurot aastas ning selle eest tasutakse nende õppemaks, õpikud, koolivorm, HIV test ja muud meditsiinilised kulud, praktika ning vajadusel ka toit.
IMG_0123

 

Lapsed joonistavad oma elu, et valida tegelaskujusid suvekooliks

Teise olulise projekti „Women’s empowerment“ missioon on tõsta naiste ettevõtlikkust ning anda neile rohkem võimalusi oma peret toita ja toetada. Selle tarbeks loodi näiteks mikro-laenu projekt, kus suurem grupp toetab üht naist, et viimane saaks alustada ettevõtlusega. Hiljem tasub ta laenu ning raha liigub grupis järgmise inimese kätte.

Rudec aitas kirjutada online-projekte, et toetada koolipinkide ostmist või veekraanide paigaldamist. Ta töötab selle nimel, et edukalt jätkata kõiki tegevusi ning suur unistus on ehitada Belo’sse vabatahtlike külalistemaja. Joshua loodab ka järgmisel aastal Glen vabatahtlike panusele – siis tegelevad noored ökoturismi arendusega, mille tulud läheksid samuti Rudec’i teiste kogukonnaprojektide heaks.

IMG_0149Pärast kõikide Rudec’i tegevustega kurssi viimist otsustasime keskenduda filmis orbude projektile ning teistest projektidest tegime lühiklipid. Inglisekeelne  saksa-ja eestikeelsete subtiitritega film valmib veebruaris 2014. Filmi esilinastuse kuupäev jääb kevadesse ning seda saab järelvaadata Rudec´i kodulehel.

Koostöö organisatsiooni ning inimestega oli sujuv ja tegus. Filmisime Rudec´i lapsi, kes olid erinevates vanustes alates kuuekuusest beebist kuni 18-aastase noore meheni. Olime nendega koos vaheldumisi, kõige eredamalt jäid meelde varajased ärkamised koos uniste kümneaastastega, kellel oli kordades rohkem hommikusi kohustusi, kui oleksin ette kujutanud. Valgus ja lapsed olid nendel hommikutel kõige ehedamad, ning tõid alati naeratuse näole ning filmile erilise sära.

Meil oli palju iseseisvust ja loomingulist vabadust, mis meile sobis. Minu ootused olid seega täidetud ning ma nautisin sealset olemist ja tööd väga. Hiljem jäin mõtlema, et oleksin võinud teha enamat, aga leian, et saan saavutatuga siiski rahul olla.

Lahkusin kindlusega, et tegin tööd ausa ning jätkusuutliku organisatsiooniga, kes vajaks lisaks ühele töötajale ning vabatahtlikele veel püsivaid pühendujaid. Organisatsiooni juht ei varja, et tal on raske oma külas leida usaldusväärseid isikuid ning seega teeb kogu töö ära üksi. Neil on suur potentsiaal laiendada kõiki oma projekte arendades näiteks ökoturismi, mis aitaks teistele tegevustele raha teenida.

Elu Belos oli kahtlemata inspireeriv – filmitegemiseks, kirjutamiseks, mõtlemiseks, elamiseks. Lahkudes esitasin endale väljakutse jätta endas alles vaba tahe. Ja et mul oleks jõudu hoida seda ligemal kui ükskõik mida muud.

Anniken Haldna,
Glen 2013

Fotod: autor

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee