Terveilm

Keskkonnakuu filmiprogramm ETV2-s

12.04.2019

"Meelekindlus". Autor/allikas: Pressimaterjal

"Meelekindlus". Autor/allikas: Pressimaterjal

Mais jõuab ETV2 ekraanile keskkonnakuu raames  9 dokumentaalfilmi, millele sai AKÜ koos Bridge 47-ga võimaluse toota  tutvustusklipid, milles astuvad kommentaaridega üles nii mitmed Kestliku Arengu Koalitsiooni liikmed kui ka Eesti kliimastreikijad. Aitäh kõigile kommenteerijatele!

Meie planeet elab läbi hiiglaslike muutuste aega. Ka inimene peab muutuma ja õppima uuesti planeediga koos elama. Et koos elada, tuleb mõista õrna maailma, mis kuulub samavõrd ka teistele siinsetele asukatele.

1. “Jane”
Auhinnatud režissöör Brett Morgeni liigutav portreefilm silmapaistvast Jane Goodallist, kelle avastused šimpanside uurimisel muutsid maailma. Filmi aluseks on üle 100 tunni filmimaterjali, mis seisis enam kui 50 aastat National Geographicu arhiivis ja räägib Jane’i varasest tööst Aafrikas. Muusika on Philip Glassilt.

Eetris 02.05 kell 20.00 ETV2-s. Kommenteerib TLÜ ökoloogiakeskuse teadur Liisa Puusepp.

 2. “Metsade aeg” (“The Time of Forests”)
Prantsuse režissööri François-Xavier Drouet’ dokumentaalfilmis lahatakse  liialt kasumile ja tööstuslikule tootmisele orienteeritud kaasaegse metsamajanduse pahupooli: monokultuuride teget, mürgiste väetiste ja tõrjevahendite kasutamist, liikide väljasuremist. Otsitakse võimalusi kannapöörde tegemiseks, et tulevikus ei laiuks metsade asemel elutu ahermaa. Sõna saavad metsavahid ja teadlased, metsaomanikud ja langetustraktorite juhid.

Eetris 06.05 kell 21.30 ETV2-s. Kommenteerib Sustinere juhatuse liige Maris Ojamuru.

LE TEMPS DES FORETS – Film annonce from Andanafilms on Vimeo.

3. “Orkaan” (“Hurricane: A Wind Odyssey”)
Kuidas tekib orkaan? Mis toimub orkaani sisemuses ja milleks see troopiline tsüklon suuteline on? Hulljulged dokumentalistid ja NASA eksperdid jälgisid 1000 võttepäeva vältel laastava ilmastikunähtuse teekonda Aafrikast kuni Ameerika rannikuni. Tänu nende ennastsalgavale tööle valmis unikaalne ja tõetruu linateos.

Eetris 09.05 kell 20.00 ETV2-s. Kommenteerib Arengukoostöö Ümarlaua võrgustike koordinaator Kristen Aigro.

4. “Maa” (“Earth”)
Igal aastal tõstavad inimesed labidate, ekskavaatorite ja dünamiidiga mitu miljardit tonni maakera pinnast ühest paigast teise. Nikolaus Geyrhalter vaatleb inimesi kaevandustes, kivimurdudes ja suurtel ehitusplatsidel nende lõpututes püüdlustes planeedi kohandada.

Eetris 13.05 kell 21.30 ETV2-s. Kommenteerib SEI Tallinna tegevjuht Lauri Tammiste.

5. “Toidu evolutsioon” (“Food Evolution”)
Oscariga pärjatud Scott Hamilton Kennedy dokumentaalfilm võtab vaatluse alla GMO-de ehk geenmuundatud organismide ümber keerleva ägeda debati. Kuigi nii GMO-de pooldajad kui ka vastased on ühel meelel, et maakera rahvastiku toitmiseks on vaja toota turvalist, täisväärtuslikku ja jätkusuutlikku toitu, lähevad nende seisukohad lahku selles osas, mis on tõde, ja see muudab toiduteema ideoloogiliseks võitlusväljaks.

Eetris 16.05 kell 20.00 ETV2-s. Kommenteerib Ingrid Hermet Nutriloobist.

6. “Spioonid planeedi tuleviku nimel” (“The Warning: How US and Russian Secret Services Collaborated on Climate Change”)  
Film USA ja Vene salateenistuste koostööst kliimamuutuste uurimisel.
Režissöör Paul Jenkins kirjeldab USA ja Venemaa luureagentuuride külma sõja järgset varjatud koostööd kliimamuutuste uurimisel. Selgub, et vanad vihavaenlased on murest planeedi tuleviku pärast järjepidevalt vahetanud omavahel nii sõjalist kui ka teaduslikku salainformatsiooni. Režisööri uurimus võiks loodetavasti raputada nn reaalpoliitika alusmüüre.

Eetris 20.05 kell 21.30 ETV2-s. Kommenteerib ÜRO noordelegaat Karl Ander Aleksius.

Vaata treilerit.

7. “Meelekindlus” (“Grit”)
Kui Dian oli kuueaastane, hävitas kobrutav mudalaviin tema Indoneesia koduküla ning 60 000 Ida-Jaava elanikku oli sunnitud ümber asuma. Teadlaste hinnangul oli lähiaja suurimas keskkonnakatastroofis süüdi hargmaine maagaasikompanii Lapido, mis sattus puurides mudavulkaanile ja vallandas maakera sügavusest kuuma muda talitsematu voo. Film jälgib Diani kujunemist poliitiliselt aktiivseks teismeliseks, kes pühendab end võitlusele suurkompaniide ja raha võimu vastu.

Eetris 23.05 kell 20.00 ETV2-s. Kommenteerib kliimaaktivist Kertu Birgit Anton.

8. “Sojalism”
Järk-järgult on toidu tootmisest saanud vähestele suurkorporatsioonidele märkimisväärne tuluallikas. Filmis “Sojalism” jälgitakse sealiha ja sojaoa monokultuuride tööstuslikku tootmist Hiinast USA, Mosambiigi Brasiiliani. Tõetruu pilk sellele, milline võim on lääne ja Hiina suurfirmadel ning kuidas nad mõjutavad meie tarbitavat toitu. Sajad tuhanded väikeettevõtjad on pankrotistunud, suured põllumaad on tundmatu seni muutunud ja see toimub kõikjal maailmas. Kas nõudlus sojaoa järele ohustab meie planeedi elukeskkonda?

Eetris 27.05 kell 21.30 ETV2-s. Kommenteerib Kadri Kaarna CleanTechForEstist.

9. “Kliima termostaat” (“Global Thermostat”)
Maakera kliima mõjutamine pole enam ulmekirjanduse teema, sellest on saanud teaduse uurimisvaldkond. Atmosfäärist süsinikdioksiidi kinnipüüdmine kunstpuudest metsa abil, päikesevalguse tagasipeegeldamine stratosfääris loodud osakestekilbiga… Teadlased otsivad lahendusi, kuidas kliimasoojenemist vähendada või isegi meie planeeti jahutada. Kuidas teoreetilisi lahendusi testitakse? Kas laboris tehtud avastused kehtivad ka reaalses maailmas? Filmis räägitakse kõige usaldusväärsemate lahenduste teostamisvõimalusest ja nende võimalikust mõjust majandusele ning keskkonnale.

Eetris 30.05 kell 20.00  ETV2-s. Kommenteerib kliimaaktivist Maia-Liisa Anton.

 

Keskkonnakuu partneriks on projekt Bridge 47 –  building global citizenship, mille eesmärk on mobiliseerida ülemaailmset kodanikuühiskonda ja aidata kaasa globaalse õigluse tagamisele ja vaesuse vähendamisele maailma(kodaniku)hariduse kaudu.

 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee