Terveilm

Kestliku Arengu Koalitsiooni liikmete video – MTÜ Mondo

11.06.2020


Arengukoostöö Ümarlaua all tegutseb ka Kestliku Arengu Koalitsioon, mis koondab Eesti ettevõtteid, vabaühendusi ja riigiasutusi, kes tegutsevad maailma kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks. Milliste kestliku arengu eesmärkidega täpsemalt koalitsiooni liikmed tegelevad ning kuidas, saate teada sel kuul videoseeriast.

Võib-olla te olete MTÜ Mondo kontorisse juba sattunud, äkki olete näinud ilusaid kirevaid korve või ostnud neilt sheavõid?
Siis te juba teate, et Mondo tegelebki maailmas naiste ettevõtluse toetamisega ja laste hariduse toetamisega ning Eestis eelkõige maailmaharidusega. Miks see kõik oluline on? Vaata seda juba videost!

Mondo maailmaharidustegevus on väga tugevalt seotud kõikide ÜRO kestliku arengu eesmärkidega , aga kõige rohkem eesmärgiga 4.7. Teisisõnu see tähendab, et me aitame kasvatada avatud ja inimestest ning keskkonnast hoolivaid inimesi, kes on ka ühiskondlikult aktiivsed. Ja miks see kõik oluline on? Te kindlasti teate, et maailmas on praegu palju keerulisi suuri väljakutseid, alustades rändekriisist või lõpetades kliimamuutustega, et maailmaharidus ongi see, mis annab noortele ja inimestele tööriistad, et nad teaksid, kuidas maailmas nende keeruliste väljakutsetega toime tulla. Ja samal ajal olla ka empaatilised ja hoolivad. 

Mondo maailmahariduskeskuses asub ka Mondo kontor ja ka pood ning selles ruumis toimuvad igasugused üritused, näiteks filmiõhtud, arutelud, Mondo akadeemiad, aga ka koolitused haridustöötajatele.

Lisaks kursustele ja koolitustele pakub Mondo ka hulgaliselt erinevaid maailmahariduslikke õppematerjale õpetajatele ja teistele haridustöötajatele. Kõige rohkem leiab neid kodulehelt maailmakool.ee kust saab lihtsasti ühe klikiga alla laadida erinevatel teemadel tunnikavasid, töölehti või taustainfot erinevate teemade kohta. Lisaks sellele asub seal ka dokumentaalfilmide kogu, kus on üle 200 dokumentaalfilmi, mida on võimalik interneti teel laenutada ja vaadata kas klassiruumis või kasvõi korraldada endal kodus sõpradega hariv filmiõhtu.

Lisaks nendele materjalidele on olemas ka välja trükitud erinevaid fotomappe, et eriti noorematele õpilastele on tore kasutada selliseid meie partnerriikide teemalisi fotomappe. Ja on olemas ka globaliseeruva maailma õpik, mida valikainena õpetatakse väga paljudes Eesti koolides. 

Mari Jõgiste ja Viktoria Lepp:

Kõige ägedam ongi see, et maailmaharidus ei ole üks teema või aine, vaid see on maailmavaade, mis annab väga palju võimalusi lõiminguks ja koostööks. Ja koolid üle Eesti näitavad väga ägedat oskust koostööd teha. Näiteks Tamsalus on meil selline keskus, mis väga palju tegeleb õiglase kaubandusega ja nad on sellesse töösse kaasanud ka kohalikud poed ja kogukonna. Ja Valgamaal, Valga Gümnaasiumis, teevad õpilased töötube teistes Valgamaa koolides ja nad teevad koostööd ka Valga Muuseumiga. Need koolid on osa sellisest võrgustikust nagu UNESCO ühendkoolid. UNESCO ühendkoolide võrgustik võimaldab koolidel teha koostööd rahvusvaheliselt 190 riigiga üle maailma ja ka Läänemere piirkonnas. Siis on meil selline võrgustik nagu sõpruskoolid, kus meie Eesti koolid saavad teha koostööd koolidega meie partnerriikides, näiteks koos rääkida kliimamuutustest, keskkonnast, oma toidust või oma igapäevastest tegevustest.

Lisaks sellele, et me teeme Eestis juba üle 10 aasta maailmaharidustööd, me ekspordime oma teadmisi ka teistesse riikidesse. Näiteks vene keeles materjale oleme tutvustanud õpetajatele Ukrainas ja Kõrgõzstanis ja need materjalid on seal väga kõrgesti hinnatud. 

Maailmaharidus ei ole miski, mis saab läbi siis, kui me koolipingist lahkume, vaid see kestab kogu meie elu. Ole uudishimulik, hoia oma meel avatud ja kui hoolid, siis tegutse! 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee