Terveilm

Kolm kuud Aafrika suurlinnas

19.01.2015

2014. aastal veetsin GLEN vabatahtlikuna kolm kuud Etioopias. Lõviosa sellest ajast elasin riigi pealinnas Addis Ababa’s, kus linna ääres asuvast üürikorterist igal hommikul sammud bussipeatusesse seadsin, et end naeruväärselt ülerahvastatud mikrobussi suruda ning mõne istme nurga peal tasakaalu hoides kontorisse sõita.

Kontor kuulub Ethiopian Women Exporters’ Association’ile (EWEA). Kuigi nende nimest lähtudes võib jääda mulje minu seotusest inimkaubandusega, siis olin organisatsioonis tituleeritud siiski pelgalt ärikonsultandi ametinimetusega.

EWEA eesmärk on parandada ärialaseid võimalusi Etioopia naisettevõtjatele, keskendudes peaasjalikult ekspordile, aga abistades ka kõige muu ettevõtlust puudutava osas, alates äripaanide kirjutamisest kuni messidele saatmiseni välja. EWEA’l on üle neljakümne aktiivse liikme, kelle tegevusvaldkonnad on kas põllumajandus, kohv, kosmeetika, käsitöö, mesi, injera (kohalik põhitoidus hapendatud pannkoogi näol), nahk või tekstiil. Organisatsioonis on nii vast-alustanud kui ka end ettevõtlusmaastikul juba tõestanud ettevõtteid, pakkudes tööd mitmesajale inimesele. End juba käima saanud ettevõtjad aitavad edendada EWEA tööd nii, et nõustavad algajaid ettevõtjaid oma kogemuste baasil. Paljud ettevõtted pööravad tähelepanu ka sotsiaalsetete probleemide leevendamisele, pakkudes tööd näiteks naistele või puuetega inimestele, kasutades keskkonnasõbralikke materjale ning panustades läbi oma tegevuse Etioopia majanduse arengusse.

vaadekontorist2Vaade kontorist

Minu otsene ülemus oli Workaferahu Kidane, kes on vastutav organisatsiooni igapäevase toimimise eest. Peale tema oli kontoris veel sekretär ja minu sakslannast tandempartner. Kontor asus ühes suuremat sorti ostukeskuses. Minu peamine ülesanne oli koos oma tandemiga organisatsiooni kodulehel olemasolevate liikmete profiilide uuendamine ning päris uutele liikmetele profiilide tegemine. Selleks oli vajalik iga liikme külastamine, mille käigus tutvusime ettevõtete toodete ja töötajatega.

Meeldejäävaimad tööpäevad algasid kodu lähedal kohvikus hommikusöögi ja kohviga, mille järel läksime mõne ettevõtja töökotta või poodi, rääkisime nende ärist, pildistasime tooteid ning tavapäraselt lõppes see etiooplaste külalislahkusest tingituna kas järjekordse kohvitseremooniaga või täies ulatuses söömaajaga, mille käigus sai proovida kõiksugu erinevaid sööke ja jooke.

Seejärel liikusime tavaliselt järgmisele kohtumisele või kontorisse, kus peale lõunasööki kirjutasime valmis profiili, millele lisasime pildid. Selline töörütm võimaldas lõhkuda rutiini, kuna iga päev külastasime mõnda uut ja huvitavat poodi või ettevõtet, mis asus järjekordses linnaosas, kus varem polnud käinud. Kasutades eranditult tavatransporti, tuli ette palju toredaid ning vahel ka mitte nii toredaid kokkupuuteid ja vestlusi kohalike inimestega. Peale paari nädalat tundsin pädevust kohalikus kontekstis toime tulema ning tundsin end pigem kohalikuna kui külalisena Eestist.

Kontoris nõustasime ettevõtjaid brošüüride vormistamise, tootedisaini või näiteks toodete pakendamise ja muu säärase osas. Palju tuli ette ka projektide ning taotluste kirjutamist. Tegemist oli pidevalt, kuid aegajalt tuli siiski ise küsida ülesandeid juurde või midagi ise välja pakkuda.

toode1-1EWEA esindab tootjaid, kes teevad kõikvõimalikke asju.

Ettevõtjatega isiklikult kokku puutudes päädisid kokkusaamised tihti küllakutsetega. Tänu sellele õnnestus meil külastada paljusid kodusid mitmel pool Etioopias ning näha, kuidas käib etiooplaste igapäevaelu. Kord Ameerika Ühendriikide saatkonnas EWEA tegevust tutvustaval üritusel käies saime küllakutse ka ühelt USA diplomaadilt, mis kujunes oodatust veelgi toredamaks hea söögi ning Etioopia veini seltsis kohaliku eluolustiku üle arutledes. Seega oli mul võimalus kohtuda väga paljude erinevate inimestega ning kuulda väga palju erinevaid lugusid. Minu aeg Etioopias kasvatas vaimu ja avardas silmaringi, andis juurde indu uute asjade proovimiseks ning lisas igakülgselt enesekindlust. Kodust kaugel, võõras riigis, võõras kultuuriruumis hakkama saamine on minu silmis üks väärtuslikemaid kogemusi, mis noorel inimesel on võimalik omandada.

GLEN 2014 Taavet Tomberg

Ootame avaldusi GLEN 2015 konkursile kuni 30. jaanuarini! Rohkem infot GLEN lehelt.

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee