Terveilm

Looduslikud sääsetõrjevahendid närvimürgi asemel

31.05.2018

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder rääkis Terevisioonis, et maikuu jooksul on mürgistusteabe liinile helistatud juba mitmete säästetõrjevahendite mürgistustega. Mare Oder rõhutas, et täiskasvanute sääsetõrjevahendites on toimeaineks närvimürk Deet (N,N-diethyl-meta-toluamide), mida kasutati juba teises maailmasõjas inimeste vastu.

“Kindlasti ei tohi täiskasvanutele mõeldud sääsetõrjevahendeid kasuada lastel ja ka täiskasvanud peaksid ka tavapärasel tarbimisel meeles pidama, et kuue tunni pärast peale kasutamist on pool nahale kantud sääsemürgist imendunud organismi. Deet mürgistuse puhul on täiskasvanute sümptomid peavalu, oksendamine, kõhuvalu, äärmisel juhul ka teadvuse kaotus. Laste puhul võivad tekkida ka krambid ja teadvuse kaotus”, selgitas Oder.

Mürgistusteabe liin soovib Deet’i sisaldavaid tooteid üldse mitte kasutada ning aerosooli asemel kasutada rullikut ning ka teisi tooteid kasutada väga mõõdukalt.

Millega tõrjuda?

Panime kokku soovitused looduslikest sääsetõrjevahenditest, mis on ohutud nii loodusele kui inimesele.

  • Riided – kõige lihtsam on panna selga kihiline riietus, kust sääsel on keeruline oma nina läbi pista.
  • Sääsevõrk! Unustatud klassika, kuid sääsevõrk akna ees või telgi ümber teeb olemise palju mõnusamaks.
  • Eeterlikud õlid – lavendel, teepuuõli, eukalüpt, sidrunhein, geraanium (viimane sobib ka lemmikloomadele). NB! Eeterlikku õli ei tohi panna otse nahale, vaid riietele. Nahale määrimiseks lahjendada mõnes baasõlis (ükskõik, mis õli inimesele meeldib, kõige lihtsam on oliiviõli). Beebide ja väikelaste puhul pigem vältida või väga vähe panna, võivad mõjutada hormoonsüsteemi. Samuti ettevaatust päikesega, eeterlikud õlid võivad päikese toimet intensiivistada.
  • Tõrvaõli – mitte see, millega paate tõrvatakse, on spetsiaalne inimestele mõeldud variant 😊
  • Küüslaugu söömine.
  • Sääskede rünnakuid seostatakse B-vitamiini puudusega, st aitab B-vitamiini kompleks (enne söömist tuleks teha test, et kas on ikka puudu?)
  • Terrassi või istumiskoha juurde äärde istutada – sidrunhein, lavendel, küüslauk, jne

Leevenduseks

Mida kasutada siis, kui punnid on juba olemas ja sügelevad? Rahvasuus on palju erinevaid lahendusi, igaüks saab endale sealt sobiva leida.

  • Kui hammustuskohad hakkavad üles paistetama, püüda neid päikese käest eemal hoida, see teeb paistetuse hullemaks.
  • Traumeel – saadaval apteegist, 100% looduslik, sobib ka kõikidele muudele vigastustele.
  • Piparmündi, kummeli, raudrohu lillevesi – lillevesi on põhimõtteliselt vesi, mis on eeterliku õli valmistamise juures destillaadina tekkinud, tal on raviomadused, kuid mitte eeterlike õlide kangust, tänu sellele sobib ka imikutele.
  • Aloe taime mahlaga hõõruda
  • Pooliku kirsstomatiga sääsepunni hõõruda
  • Värske kurk panna peale
  • Vahari kreemid – taruvaik, mesilasvaha ja õietolm. NB! Lastel esimest korda proovida ettevaatlikult, võib tekitada koostisosad allergiat.
  • Soodaveega
  • Vajutada küünega punni keskele ning hoida mõned sekundid. Ei ole vaja teha väga tugevalt, kuid ikka nii, et küüne eemaldamisel jääks vagu järele.

Arengukoostöö Ümarlaud koondab Eesti 33 vabaühendust, mis tegelevad arengukoostöö ja kestliku arengu teemadega.

Foto: Presley Roozenburg

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee