31.05.2018
Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder rääkis Terevisioonis, et maikuu jooksul on mürgistusteabe liinile helistatud juba mitmete säästetõrjevahendite mürgistustega. Mare Oder rõhutas, et täiskasvanute sääsetõrjevahendites on toimeaineks närvimürk Deet (N,N-diethyl-meta-toluamide), mida kasutati juba teises maailmasõjas inimeste vastu.
“Kindlasti ei tohi täiskasvanutele mõeldud sääsetõrjevahendeid kasuada lastel ja ka täiskasvanud peaksid ka tavapärasel tarbimisel meeles pidama, et kuue tunni pärast peale kasutamist on pool nahale kantud sääsemürgist imendunud organismi. Deet mürgistuse puhul on täiskasvanute sümptomid peavalu, oksendamine, kõhuvalu, äärmisel juhul ka teadvuse kaotus. Laste puhul võivad tekkida ka krambid ja teadvuse kaotus”, selgitas Oder.
Mürgistusteabe liin soovib Deet’i sisaldavaid tooteid üldse mitte kasutada ning aerosooli asemel kasutada rullikut ning ka teisi tooteid kasutada väga mõõdukalt.
Panime kokku soovitused looduslikest sääsetõrjevahenditest, mis on ohutud nii loodusele kui inimesele.
Mida kasutada siis, kui punnid on juba olemas ja sügelevad? Rahvasuus on palju erinevaid lahendusi, igaüks saab endale sealt sobiva leida.
Arengukoostöö Ümarlaud koondab Eesti 33 vabaühendust, mis tegelevad arengukoostöö ja kestliku arengu teemadega.
Foto: Presley Roozenburg
Kommentaarid