12.11.2022
„Rohepöörane“ taskuhäälingu viimases episoodis oli külas Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets, kelle jaoks ei ole see esimene kord proovida tuumajaama rajada.
Saatejuht Madis Vasser tõi välja, et ka 2010. aastate paiku käis Eestis tuumajaama rajamise debatt ja Kalev Kallemets oli sellega seotud. Kallemets selgitas, et tõepoolest 2006. aastast plaanisid Balti riigid koos Leedu tuumajaama, aga siis koostöö lõppes, misjärel kaaluti tuumajaama rajamist Eestisse. „Siis ei olnud väikeseid reaktoreid, mis Eestisse sobiksid. 10 aasta tagasi ei olnud ka CO2 hind ja kliimakokkulepped seal, kus nad täna on,“ selgitas ta, miks tuumajaam toona rajamata jäi.
Mis on Kalev Kallemetsa hinnangul kolm tuumajaama miinust, kuula saatest.
Saates jõuti ka põlevkivienergeetika temaatikani. Saatejuht Mart Valner viitas, et Kalev Kallemets on teinud oma doktoritöö teemal, miks põlevkivienergeetika ei ole jätkusuutlik. Kallemets selgitas, miks ta nii arvab: „Põletame miljoneid tonne kivi, mille kütteväärtus on nigel, aga mineraalse aine sisaldus 50%. Võrdluseks kivisöel on see sisaldus 10%. See tähendab, et põletame koos põlevkiviga palju lupja. See on räige raiskamine, see on sama hea kui kütta ahju märja puuga. Kui vaadata, milline elektri- ja õlitootmine peaks maailmas kinni minema, siis põlevkivi on absoluutselt esimene. See on kõige suurema keskkonna jalajäljega, kõike suuremate riskide ja kapitalikuluga.“
Oma igapäevatöös tegeleb Madis Vasser energeetika- ja kliimateemadega keskkonnaühenduses Eesti Roheline Liikumine ja Mart Valner tegutseb keskkonna- ja kliimavaldkonna huvikaitseeksperdina Arengukoostöö Ümarlauas.
Kommentaarid