Terveilm

Mis on õiglase kaubanduse sõbra märgis ja miks võiks seda taotleda? 

07.04.2020

Kristina Mänd,

MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

Kui räägime õiglasest kaubandusest, peame silmas litsentsitud ja erimärgisega tooteid, mille puhul on kindlaks tehtud, kuidas kaubad on toodetud ja transporditud; et tootja on saanud õiglast hinda, on kinni peetud keskkonnanõuetest, kohalikule kogukonnale on makstud lisatasu ega ole kasutatud lapstööjõudu ega orjatööjõudu. 

Praegu on Eestis neli tootjat, kellel on õigus osadele toodetele lisada Fairtrade märgis. Need on Chocolala ja Loodusvägi šokolaadid, Friends Textile sokid ja Estonian Coffee Roastery kohvi.

MTÜ Mondo on otsustanud, et tahame Eestis peale tootjate tunnustada selliseid organisatsioone ja ettevõtteid, kes aktiivselt kasutavad või müüvad õiglase kaubanduse tooteid. Kui sa teed midagi, mis on õige, siis võiks seda teistega jagada ning saada selle eest tunnustust. Täpselt samamoodi kiidame häid kodanikke ja tublisid annetajaid.

Õiglase kaubanduse sõbra märgist oleme välja andnud 2014. aastast. Märgise lõime soomlaste eeskujul, neil on näiteks ka õiglase kaubanduse koolide ja linnade liikumine. Eestist on omakorda eeskuju võtnud lätlased ja leedulased, kes annavad nüüd välja meiega sarnast märgist. 

Kui viis aastat tagasi keskendusime põhiliselt poodidele, kes müüvad õiglase kaubanduse tooteid ning ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes neid aktiivselt kasutavad, siis hiljem hakkasid lisanduma väiksemad ettevõtmised. Tore on see, et hiljuti on märgist taotlenud ka koolid ja söögikohad.

Aastate jooksul oleme märgise andnud üle 60 ettevõttele ja asutusele. Päris palju taotlusi oleme tagasi lükanud. Kui poel on sortimendis näiteks ainult üks õiglasest kaubandusest pärit toode, siis me julgustame teda jätkama, aga ainult sellest märgise saamiseks ei piisa. Tunnustame neid, kes vastavad meie kriteeriumitele, need on esitatud kodulehel www.fairtrade.ee/sober.

Tänavu saab märgist taotleda 5. maini. Selleks mine kodulehele, vaata üle, mida õiglase kaubanduse sõbra märgis tähendab, otsi oma asutusele sobiv kategooria (kool, maaletooja jne) ja esita taotlus. 

Õiglase kaubanduse sõpru tunnustame rahvusvahelisel õiglase kaubanduse päeval 9. mail. 

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee