Terveilm

Raport: Eesti raporteeris 2022. aastal valesti ligi 115 miljonit eurot arengurahastust 

27.10.2023

Arengukoostöö ja humanitaarabiga tegelevaid Euroopa vabaühendusi koondav CONCORD Europe avaldas aastaraporti AidWatch 2023, millest selgub, et kuigi Eesti on oma ametlikes raportites näidanud eelmise aasta arengukoostöö rahastuse tõusu üle riigi võetud kohustuste, siis tegelik arenguabi on aastaga hoopis vähenenud.

Estonia-Aidwatch-2023

Euroopa riikide eesmärk on kasutada 0,33% SKPst arengukoostööks ning see eesmärk saavutati ametlikult 2022. aastal, kui Eesti raporteeris 0,54% ehk 162 miljonit eurot arenguabi, millest suur osa oli suunatud Ukrainasse. Kui sellest eraldada aga humanitaarabi, mis ei kvalifitseeru arengukoostöö alla, siis Eesti eelmise aasta arengurahastus langes hoopis 0,15% ehk 45,7 miljoni euroni, mis tähendab, et oleme endiselt oma võetud kohustustest kaugel.

Arengukoostöö tegevjuht Iti Aavik ütleb, et oleme väga uhked oma toetuse eest Ukrainale, aga erinevate eesmärkidega rahastuse ühes potis raporteerimine ei ole õigustatud. “Suur osa rahastusest on humanitaarabi või äridiplomaatilistele lahendustele suunatud rahastus, mis ei vasta arengukoostöö ka kõige elementaarsemale definitsioonile. Kuigi me peame jätkama Ukraina toetamist kõigi võimalustega, ei tohi ka teisi regioone ja sihtriike unustada.” sõnas Aavik.

Erinevate rahastuste raporteerimine, et enda toetusi suuremana näidata, ei onud 2022. aastal ainult Eesti probleem. Ametlik arengurahastus Euroopa Liidus on rekordkõrgustes, aga raporti järgi selgub, et kokku on Euroopa Liidu riigid ligi 20 miljardit eurot deklareerinud valesti arengurahastusena, mis tähendab, et iga viies deklareeritud euro ei ole tegelikult jõudnud arengukoostöö põhiliste abivajajateni. Arengurahastuse alla on erinevates riikides paigutatud laenusid arenguriikidele, laenuabi erarahale, välistudengitele kulutatud ressursse ning pagulaste vastuvõtuks tehtud kulutused. Just see viimane on tekitanud olukorra, kus paljud, eelkõige Ida-Euroopa riigid on ise oma arengurahastuse suurimad saajad.

Eesti on riiklikult defineerinud, et arengukoostöö on arenguriigile antav rahaline või materiaalne abi või oskusteave, mis on otseselt seotud riiklike või rahvusvaheliste arengueesmärkide saavutamisega, ei ole tulunduslik ega kasumile orienteeritud ja põhineb partnerlusel arenguriigiga, toetades arenguriigi enda võimekuse kasvu

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee