20.02.2016
Täna tähistatakse sotsiaalse õigluse päeva. Sel aastal pööratakse erilist tähelepanu keskonnasäästlikule majandusele ja ühiskonnale.
Arengukoostöö Ümarlaua juhi Sigrid Solniku sõnul on Eesti võrreldes arenguriikidega heal järjel. “Kuigi Eesti ühiskond peab sotsiaalse õigluse täielikuks saavutamiseks veel olulisi samme astuma, on võrreldes arenguriikidega olukord kõvasti parem. Seda enam peaksime panustama solidaarsusesse ning tegema ühiskondlikult ja individuaalselt tegusid selles suunas, et elu oleks õiglasem ka neis riikides, mis on meist kaugel”, rääkis Solnik.
”Süsteem, mille eesmärk on kasumi teenimine ükskõik millise hinnaga on arenguriikides kaasa toonud bürokraatia vohamise, keskkonna reostuse, suurte alade elamiskõlbmatuks muutmise, lapstööjõu kasutamise, vaesuse süvenemise ja muid probleeme”, tõi Solnik arengumaadest halvimaid näiteid.
Keskkonnasäästlikum üleminek nõuab maailma majanduselt uut ja paremat visiooni. Sellist, mis austab planeedi piire, arvestab inimeste õigusi ja sotsiaalset heaolu ning töötab eesmärgi nimel, kus inimeste heaolu ei sõltu tarbimisest, kellegi või millegi teise arvelt. Jätkusuutlikuma majanduse ja ühiskonna poole liikumisel on abiks Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) avaldatud juhised, millega on võimalik tutvuda siin.
Sotsiaalse õigluse päeva peetakse igal aastal 20. veebruaril, mil toetatakse rahvusvahelisi püüdlusi vaesuse vähendamiseks, väärikaid töövõimalusi, soolist võrdõiguslikkust ja kõigi isikute võimalust õiglusele ja sotsiaalsele heaolule.
Arengukoostöö Ümarlaud on on avalikes huvides tegutsev 31 arengukoostöö ja maailmahariduse valdkonna kodanikuühendust esindav organisatsioon.
Kaanefoto: GLEN 2015 vabatahtlik Triinu Tamm
Kommentaarid