Terveilm

Unitas õpetab läbi viima Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Simulatsiooni

11.12.2013

SA Unitas esindajad käisid novembris Gruusias, et koolitada kohalikke noori juriste läbi viima Rahvusvahelise Kriminaalkohtu Simulatsiooni kursuseid. Eestis juba edukalt kasutusele võetud meetod aitab tõsta õigusteadlikkust, mõista rahvusvahelist kriminaalõigust ning traagiliste ajaloosündmuste keerukust.

Rahvusvaheline Kriminaalkohtu Simulatsioon (Model International Criminal Court ehk MICC) on osalejaid kaasav kohtusimulatsioon, mis loob tingimused arutamaks lähiajaloo suurimate kuritegude üle. MICC-i teeb huvitavaks kohtuasjade valik – tegemist on reaalselt aset leidnud juhtumitega, mille asjus on otsuse teinud mõni rahvusvaheline tribunal või riiklik kohus. Reeglina valitakse tuntud ja mitmeid tõlgendusi võimaldavad juhtumid, nt Srebrenica genotsiidi osalise Dražen Erdemovići kohtuasi. MICC-i omapära seisneb aga selles, et simulatsiooni osalejad võivad jõuda päriskohtust erinevale otsusele.

kohus1

Noored juristid MICC kohtunikena

MICC tõstab kohalike noorte teadlikkust inimsusvastastest kuritegudest ja nende üle kohut mõistvast institutsioonist. Selleks koolitatakse välja treenerid – peamiselt noored juristid. Samuti kaardistatakse kohalikud rahastusvõimalused ning pannakse alus nn programminõukogule. Kõik tulevased koolitajad teevad meetodi osalejatena läbi ning saavad ka koolitajakogemuse, selleks viiakse läbi näidiskursused kohalikele noortele.

Peakoolitaja Viktor Nikonovi sõnul ei ole Gruusia ja Eesti noorte vahel ühtegi selget erinevust. “Rääkides rahvusvahelisest õigusest ja selle arengust läbi ajaloo, on noortes tunda optimismi ja usku sellesse, et on võimalik jõuda maailmani, kus genotsiid ja inimsusevastased kuriteod eksisteerivad ainult ajalooõpikutes”, ütleb Nikonov. Tema sõnul tuleb nii Gruusias kui Eestis teha noorte kaasamiseks alguses natuke rohkem tööd, kuid hiljem on simulatsioon ja diskussioon väga elav ja sisuline.

kohus2

MICC osalejad

Partnerriikides võtavad programmi käivitamise eest vastutuse partnerorganisatsioonid, Gruusias nt Gruusia Ameerika Ülikool. See võib osutuda ka suurimaks meetodi eksportimisega seotud riskiks – treenerite koolitamine on ühekordne ettevõtmine ja Gruusias oli meil võimalus koolitada riigi kirkaimaid noori juriste. Selleks, et partnerorganisatsioonid leiaksid uuele meetodile koha oma tegevuskavas, on vaja teha suuremaid jõupingutusi laiapõhjalise ja huvitatud partnerite võrgustiku loomisega.

Loodame, et seoses uue valitsuse ametisse astumisega ei katke Gruusia teekond arenenud demokraatia suunas. Viimane eeldab lisaks toimivale õigussüsteemile ja kodanikuühiskonnale ka selget arusaama oma mineviku valusamatest hetkedest ning nende kaalutletud hinnangut.

Lisaks Gruusiale viime MICC koolitused ka Moldovasse ja Ukrainasse. Eesti meeskonna minek mainitud riikidesse ootab ees. Projekti rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest. Loe MICC koolituste kohta lisa siit.

arengukoostoo_est_rgb

Fotod: Vincent van Zeijst ja SA Unitas

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee