Terveilm

Vägistamine peab kaduma ka sõjapiirkondadest

09.09.2013

Seksuaalkuriteod on muutunud üha levinumaks sõjarelvaks maailma kuumimates konfliktipunktides, mille tõttu kannatavad miljonid inimesed, eelkõige naised ja tüdrukud.

ÜRO andmeil leidsid eelmisel aasta rängimad rikkumised aset Kesk-Aafrika Vabariigis, Kongo Demokraatlikus Vabariigis, Elevandiluurannikul, Malis ja Süürias. Ekspertide hinnangul vägistatakse, näiteks, Kongos iga kuu tuhatkond naist ja viimasel ajal tuleb üha sagedamini teateid ka vägistatud meestest. Ka Süüria kodusõjas kannatavad naised sageli seksuaalse vägivalla tõttu.

Iga vägistamine on rank inimõiguste rikkumine ja taunimist väärt, kuid konfliktiolukordades saadetakse neid tegusid korda eriti võikalt. Paljudel juhtudel vägistatakse naisi avalikult abikaasade, sugulaste või laiema avalikkuse ees. Lisaks psüühilistele tagajärgedele on ohvritel ka füüsilised jäljed – vägistamise tagajärjel tekkinud põletikud, haavad, soovimatud rasedused, AIDS ja muud suguhaigused. Brutaalsete ja korduvate vägistamistega kaasnevad peksmine, mõnitamine, piinamine, pussitamine ning ohvreid on igas vanuses. Mõtlemapaneva ülevaate olukorra tõsidusest saab sellest lühidokumentaalist:

[youtube id=”http://youtu.be/vLV9szEu9Ag” width=”600″ height=”350″]

Eesti välisministeerium toetab 50 000 euroga arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest ÜRO ekspertide meeskonna tegevust relvastatud konfliktides esineva seksuaalvägivalla vastaseks võitluseks. Eesti on sel aastal toetanud ka ÜRO peasekretäri eriesindaja tegevust samal teemal.

Välisminister Paeti sõnul on ÜRO inimõiguste nõukogu liikmena naiste õiguste kaitse, sooaspekti arvestamine konfliktilahendustes ning võitlus karistamatuse vastu Eesti inimõigustealased prioriteedid. Relvastatud konfliktides esineva seksuaalvägivalla vastase võitluse ÜRO eriesindaja kontor teeb aktiivselt koostööd Rahvusvahelise Kriminaalkohtuga, mille osalisriikide assamblee president on Eesti suursaadik Tiina Intelmann. Eesti kuulub ÜRO peakorteri juures naised, rahu ja julgeolek sõprade gruppi.

ÜRO ekspertide meeskond loodi 2011. aastal. Meeskonna eesmärk on abistada valitsusi relvastatud konfliktidega seotud seksuaalvägivalla ärahoidmisel ja selle lõpetamisel. Põhitähelepanu on kurjategijate vastutuselevõtmisel ja ohvrite ligipääsul õigussüsteemile. Ekspertide ülesanne on aidata kaasa riiklike õigussüsteemide tugevdamisele ja vastavate ametkondade võimekuse suurendamisele.

ÜRO on algatanud ka kampaania “Stop Rape Now”, millega juhitakse maailma poliitikute ja laiema avalikkusse tähelepanu vägivalla lõpetamise vajadusele. Kampaania tunnuseks on ristatud kätega fotod, mida on teinud nii kuulsused kui ka kõik teised vägistamise vastased. Võid ka endast sellise pildi teha ja selle ÜRO lehele üles laadida, et oma toetust avaldada. Vaata lähemalt siit.

Maailmakooli soovitused, mida sina saad teha?

[checklist]

  • Tõmba arvutisse vägistamisvastane poster; prindi see välja ja pane üles oma töökoha või kooli infotahvlile, linna- või vallavalitsusesse või tänavatele.
  • Räägi probleemist oma sõprade, klassikaaslaste ja vanematega – mida rohkem inimesi on probleemist teadlik, seda suurem on tõenäosus, et rahvusvahelised organisatsioonid tunnevad kohustust sellele lahenduse leidmiseks.
  • Korraldage heategevusüritus, mille tulud anneta vägistamisvastastele organisatsioonidele – näiteks stoprapeindrc.org.
  • Korraldage koolis teemakohane filmilinastus ja ürita sellest teha meediasündmus – saada pressiteade linastuse kohta ajalehtedesse, noorteportaalidesse, Facebooki, telekanalitele. Anna Eesti ühiskonnale mõista, et siin elavad aktiivsed inimesed, kes on ülemaailmsetest probleemidest teadlikud.
  • Lisa foto endast (tehes kätega x-tähe kujuline stop-märk) aadressile stoprapenow.org – nii lisad oma panuse ÜRO kampaaniasse lõpetada vägistamine sõjatsoonides. Võite ka näiteks sõpradega üksteisest pilte teha ja need siis leheküljele üles laadida.

[/checklist]

StopRapeNow_logo

 

Uuri lisaks:

Storyfy “Kongo DV – ohvriterohkeim konflikt pärast II maailmasõda

Maailmakool “Massvägistamised Kongo Demokraatlikus Vabariigis

ÜRO kampaania “Stop Rape Now

 

 

Foto:  UN News Centre

Jälgi meid ja avasta teisigi põnevaid artikleid!

Loe lähemalt teabekeskusest

Kommentaarid

Estonian Roundtable for Development Cooperation (AKÜ) is an independent not-for-profit coalition of non-governmental organisations that work in the field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ is a strategic partner for Estonian Ministry of Foreign Affairs as a consultant the state in field of development cooperation, global citizenship education or sustainable development.

AKÜ also provides workshops and consultancy for private sector companies as well as for wider public on sustainable development goals and global issues. 

The highest decision-making body is the General Assmebly.  AKÜ’s legal representative is the Board, which is also responsible for managing the organisation’s staff. 

MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud (AKÜ)

Estonian Roundtable for Development Cooperation

Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn
info@terveilm.ee
www.terveilm.ee
www.facebook.com/terveilm

Contact:

Agne Kuimet – member of management board, agne@terveilm.ee