View Eesti arengukoostöö Moldovaga in a larger map
Moldova on madalaima inimarenguga riik Euroopas ÜRO inimarengu indeksi (2011) alusel, olles 111. kohal ning keskmise inimarenguga riikide grupis.
Eesti on Moldova suunalisi tegevusi toetanud alates 2000. aastast ning alates 2006.a. on Moldova olnud Eesti üks prioriteetsetest sihtriikidest. Ning seesuguse huvi jätkumist kinnitab ka “Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi arengukava aastateks 2011 – 2015”.
Eesti on jaganud kogemust nii avaliku sektori reformimiseks (s.h. ametkondliku töö tõhustamiseks) kui ka e-struktuuride ülesehitamiseks ning rakendamiseks. Aastatel 2007-2011 teostus Moldovas UNDP poolt koordineeritav projekt Moldova välis-ja eurointegratsiooni ministeeriumi institutsionaalse võimekuse tõstmiseks, millega toetati ametnike koolitusi, ministeeriumi personalitöö süsteemsemaks muutmist, uue dokumendihalduse süsteemi ettevalmistamist jmt. 2010.a. projektid hõlmasid nii majandusvaldkondi (s.h. maksundust), haridust, põllumajandust ja regionaalpoliitikat (nt. maaelu jätkusuutlik planeerimine) kui ka julgeolekut (piirivalve tutvustas Eesti maismaapiiri kaitse kogemust). Kaasates nii õppe-kui ka ametiasutusi ning erasektorit.
2011.a. avatud Eesti Idapartnerluse Keskus loob pinnase veelgi intensiivsemaks koostööks. Keskusel on plaanis korraldada ametnikele mõeldud lühikoolitusi, seminare, hõlmates nii avaliku halduse kui ka e-valitsemise temaatikat ning finantseerida Moldova noordiplomaatide õpinguid Eesti Diplomaatide koolis.
Allikas: Välisministeerium, 12. aprill, 2011
Vaata ka dokumentaalsaadet Moldova kodanikuühiskonnast:
TERVE ILM 2: kodanikuühiskond from TERVEILM on Vimeo.
Eestis elab 110 Moldova kodanikku. Eesti Moldova Ühing asutati 1988. aastal eesmärgiga säilitada oma keel, kultuur ja kontaktid kodumaaga. Seltsi tegevus hõlmab näituste korraldamist ja tähtpäevade tähistamist. Rahvuskultuuride Ühenduse Liidu “Lüüra” raames tegutseb Moldova Kultuuriselts “Luchaferul”. Veel on Eestis tegevad mitmed teised Moldova ühendused nagu Moldova folkloori- ja tantsuansambel “Bukuria”, Moldova Kunstnike ja Kujundajate Liit Eestis ja Moldova Noorte Organisatsioon Eestis.
Allikad: Välisministeerium ja Etnoweb, 5. detsember 2011
1. Eesti haigekassa projekt “Moldova ravikindlustussüsteemi arengu toetamine“. Projekt viiakse ellu ajavahemikus august 2011 – september 2012. Projekti eesmärgiks on toetada Moldova ravikindlustussüsteemi arengut läbi Eesti kogemuste jagamise. Välisministeerium toetab ettevõtmist 73 412 euroga.
2. AS Reaalsüsteemid viib ellu projekti “Moldova Vabariigi kohtutäiturite infosüsteem: pilootprojekt“ ajavahemikus august 2011 – veebruar 2012. Projekti eesmärgiks on kaasaegse kohtutäiturite infosüsteemi pilootprojekt ja edasine kasutuselevõtt Moldova Vabariigis. Välisministeerium toetab projekti 46 194 euroga.
3. DT Consulting OÜ teostab projekti “Interaktiivse teabe detsentraliseeritud võrk Moldovas“ ajavahemikus august 2011 – mai 2012. Projekti eesmärgiks on Eesti kogemuste edasi andmine infoühiskonna arendamiseks Moldova MTÜdes. Välisministeerium toetab projekti 28 728 euroga.
4. Õppestipendium Ion Braga’le (Moldova) Tartu Ülikooli Euroopa Kolledži Euroopa Liidu – Venemaa uuringute magistriprogrammis (EURUS) õppimiseks 2011/2012 õppeaastal. Välisministeeriumi toetus on 4408 eurot.
Allikas: Välisministeerium, 29. november 2011
1. Välisministeerium toetab kahe Moldova tudengi õpinguid Tartu Ülikooli Euroopa Kolledži magistriprogrammis 117 564 krooniga. Samuti teeb Tartu Ülikool 2010. a. oktoobrist kuni 2011. a. juunini toimuvat majanduspoliitika ja haridussüsteemi teemalist koolitust Moldova kõrgkoolidele ja ametnikele, mille maksumuseks on 253 443 krooni.
2. Maksu- ja Tolliamet jätkab 2010. aastal Eesti kogemuste ja EL põhimõtete tutvustamist Moldova maksusüsteemi arendamiseks ja ajakohastamiseks. Riik finantseerib projekti 699 631 krooniga.
3. Põllumajandusministeerium toetab maaelu jätkusuutlikku ja edukat planeerimist Moldovas. Eesti panustab 127 026 krooni.
4. Eesti panustab 258 820 krooni MTÜ Peipsi Koostöö Keskuse projekti piiriülese ja sektoritevaheliseks koostööks Dnestri jõe haldamises, mis seab eesmärgiks keskkonnasäästlikku arengu toetamise piirkonnas.
Allikas: Välisministeerium, 14.02.2011
1. Eesti Diplomaatide Kooli Sihtasutuse projekt “Diplomaatia, rahvusvaheliste suhete ja eurointeg-ratsiooni-alane koolitus arenevatele demokraatiatele (lühikoolitused ja Idapartnerluse-alane konverents”.
Projekti raames viiakse Diplomaatide Koolis läbi kolm kahe-kuni kolmenädalast koolituskursust Iraagi, Kosovo, Ukraina, Gruusia, Moldova ja Armeenia noortele riigi-ametnikele ja diplomaatidele. Projekt toetab koolitustega Iraagi (koolitus viiakse läbi mais 2009) ja Kosovo loo-misfaasis olevaid välisteenistusi (koolitus on planeeritud läbi viia juunis 2009). Ukraina, Moldova, Gruusia ja Ar-meenia diplomaatide ja ametnike koolitus on koondatud ühte programmi, mille eesmärgiks on tihendada nende riikide – kui Euroopa Liidu idapartnerluse initsiatiivi sihtrii-kide – ametnike koostööd ja aidata neil luua omavahel uusi koostöösidemeid. Eesti Diplomaatide Kool on sarna-seid kursusi korraldanud juba 2003. aastast alates. Pro-jektitegevuse elluviimiseks eraldatud riiklik finantseerimi-ne: 1 099 340 krooni (Moldovale 226 025).
2. Riigikogu Kantselei projekt “Moldova parlamendi liikmete ja ametnike koolitus”.
Projekti raames tutvustatakse Moldova parlamendiliikme-tele ja kantselei ametnikele Eesti kogemusi ja valmista-takse neid paremini ette oma tööks, eriti oluline on see uutele valitud parlamendiliikmetele. Põhirõhk on välissu-hete, Euroopa Liidu, sotsiaalküsimuste, keskkonnakaitse, majanduse ja rahanduse komisjonide liikmete koolitami-sel. Eesmärgiks on parlamendiliikmete ja ametnike tead-miste tõstmine õigusloome vallas, koostöö laiendamine rahvusvahelistes organisatsioonides ja koostöö arenda-mine Eesti ja Moldova parlamendiliikmete ja ametnike vahel. Projektitegevuse elluviimiseks eraldatud riiklik fi-nantseerimine: 164 520 krooni.
3. Aktsiaselts Reaalsüsteemid projekt “Moldova Va-bariigi vanglate infosüsteem”.
Projekti eesmärgiks on uue, kaasaegse ja tervisliku info-süsteemi kasutuselevõtt Moldova Justiitsministeeriumile alluvas vanglasüsteemis. Projekti eesmärk saavutatakse vanglate infosüsteemi seadistamisega Moldova vangla-süsteemi asutustesse koos täiendustega lähtudes Moldo-va riigi vajadustest. Projekti tulemusena paraneb oluliselt arvestus vanglates kinnipeetavate üle ning infovahetus kõigi vanglate süsteemi ja korrakaitse organite vahel. Projektitegevuse elluviimiseks eraldatud riiklik finantsee-rimine: 1 195 000 krooni.
Allikas: Välisministeerium
1. Maksu- ja Tolliameti projekt “Eesti maksuhalduri kogemuse tutvustamine Moldova maksuinspektsioo-nile”.
Projekti raames võrreldakse Moldova maksuõigusesse sisse viidud muudatuste (reinvesteeritud ettevõtlustulude-le 0 maksumäära kehtestamine) Eesti maksukogemuse-ga ja selle pinnalt tehakse tähelepanekuid ja soovitusi Moldova maksuadministratsioonile. Moldova maksuadmi-nistratsioonile tutvustatakse Eesti kogemusi ja aidatakse leida võimalikke mehhanisme, kuidas rakendada eduka-malt ellu seaduses vastu võetud maksupoliitilisi otsusi (sh maksuamnestia, varade legaliseerimine ja ettevõtte tulu-maksu 0 määr). Eesmärgiks on leida Moldovale Eesti kogemusest sobilikke lahendusköike ja neid Moldova poolele tutvustada. Projektitegevuste elluviimiseks eralda-tud riiklik finantseerimine: 541 810 krooni.
2. Välisministeeriumi projekt “Moldova ombudsmani ja konstitutsioonikohtu tugevdamine”.
Projekti eesmärgiks on konstitutsioonikohtu ja ombuds-mani tööks vajaliku raamistiku väljatöötamine ja tõhususe tõstmine, mis omakorda aitaks suurendada nende võime-kust abistada Moldova kodanikke võitluses halduspuudu-jääkidega. Institutsioonide tõhusamaks toimimiseks sea-dusandluse muutmise ettepanekud. Projekti raames osa-leb neli Moldova ombudsmani juures töötavat eksperti kuuajalisel praktikal ja koolitusel Budapestis. Projektitegevuse elluviimiseks eraldatud riiklik finantseerimine: 426 000 krooni.
3. Välisministeeriumi projekt “Moldova välismajan-dusesindatuse süsteemi tõhustamine”.
Projekti eesmärgiks on efektiivselt toimiva välismajan-dusesindajate süsteemi välja kujundamine, mis annaks Moldovale võimaluse paremini müüa oma kaupu välis-maal ja paremini ligi meelitada investeeringuid, (seal-hulgas ka uusi tehnoloogiaid) välisabi. Projekti raames saab 5 Moldova ametnikku võimaluse nelja päeva jook-sul tutvuda Eesti kogemustega. Projektitegevuse ellu-viimiseks eraldatud riiklik finantseerimine: 65 000 krooni.
4. Päästeameti projekt “Eesti ja Moldova elanikkon-nakaitsealane koostöö võimaluste uurimine”.
Projekti eesmärgiks on Moldova elanikkonnakaitseasu-tusele Eesti elanikkonnakaitsealaste oskusteadmiste ja kogemuste jagamine, sealjuures võimalike koostöö kok-kupuutepunktide kaardistamine. Projekti raames toimu-vad vastastikused tutvumisvisiidid. Projektitegevuse ellu-viimiseks eraldatud riiklik finantseerimine: 171 000 krooni.
5. Peipsi Koostöö Keskuse projekt “Integreeritud pii-riülese veemajanduse ning avalikkuse kaasamise edendamine Moldovas ja Ukrainas Eesti kogemuse najal”.
Projekt keskendub EL-i veeraamdirektiivi tutvustamisele, integreeritud piirülese veehaldamise ning avalikkuse kaa-samise edendamisele Dniestri jõe piirkonnas Moldovas ja Ukrainas. Eesmärgiks on spetsialistide teadmiste ja ko-gemuste ning kohalike huvigruppide teadlikkuse suuren-damine integreeritud veemajandamisest, Dniestri jõe keskkonnaseisundist, ning sellest tulenev keskkonda säästvam eluviis. Projekti raames on planeeritud Moldova spetsialistide õppevisiit Eestisse. Projektitegevuse ellu-viimiseks eraldatud riiklik finantseerimine: 637 300 krooni (Moldovale 159 325 krooni).
Allikas: Välisministeerium
Moldovast huvitatutel soovitame alustuseks lugeda järgnevaid teoseid:
Marianne Mikko “Moldova: lääne ja ida vahel” (2009)
Marje Aksli “Minu Moldova” (2008)