Jah, kindlasti peame tarbimise vähendamist vajalikuks ning oluliseks sammuks, mida paljud inimesed enda poolt teha saavad. On fakt, et jätkusuutlikkuse tagamiseks tuleb arvestada Maa ressursside piiratusega ja juba loodud ning olemasolevate materjalide võimalikult pika kasutusajaga. Siinkohal oleks märksõnaks ringmajandus.
Kõige suuremat mõju tarbimise vähendamisele omaks ressursimahukate tootmistegevuste efektiivsemaks ja ringsemaks muutmine. Eesti puhul on suurim potentsiaal näiteks toiduainetööstusel, mineraalsete materjalide ja ehitusmaterjalide tootmises ning puidu- ja põlevkivitööstusel.
Põllumajanduses ja toiduainetööstuses saab tarbimist vähendada tooraine ja kõrvalsaaduste maksimaalse ärakasutamisega ja toiduraiskamist ennetavate meetmete rakendamisega. Näiteks nii realiseerimistähtajale läheneva toidu annetamise lihtsustamise ning valmistatavate toidukoguste täpsema planeerimisega. Tootjad peavad suuremat tähelepanu pöörama pakendidisainile ning planeerima pakendi taaskastust. Tuleb tõsta teadlikkust ja luua võimalused kompostimiseks (1 jaan. 2024 on toidujäätmete eraldi kogumine kohustuslik), et isegi kui tekivad toidujäägid, siis kasutatakse seda vajaliku ressursina.
Ehitusmaterjalide tootmises saab ressursside tarbimist ohjata esmase tooraine kasutamise vähendamisega. Heaks näiteks on Eesti ettevõte Greenful, mis täna tegutseb Hollandis ja valmistab tekstiilijäätmetest ehituspaneele ja blokke, millest on võimalik ehitada maju ja teid. Tekstiilisektoris tuleb suuremat tähelepanu pöörata ringjatele ärimudelitele, et toodetavad riided oleksid kvaliteetsetest ja jätkusuutlikest materjalidest, keemiavabad ja eluea lõpus uuesti ringlusse võetavad. Tekstiilijäätmete eraldi kogumise nõue, mis jõustub 1.jaanuar 2025, loob hea võimaluse kogu tarneahel põhjalikult läbi analüüsida.
Puidutööstuses on võimalusi veelgi laiemalt. Kõige suurema väärtusega on puit elusate puudena metsas, kus moodustub elurikas ökosüsteem, pakkudes eluks vajalikku keskkonda miljonitele liikidele. Ka kõdupuit on selle protsessi oluline lüli. Kuna puit on väga hea materjal ja inimliigile oluline ressurss, siis rumalaim, mis täna Eesti puiduga teha saab, on seda saepuruks peenestada ja välismaal ahju lükata. Elurikkuse lageraiumise ja ahju ajamise asemel tuleb üle minna säästvale metsamajandamisele ja puitu maksimaalselt väärindada. Põlevkiviga on asi lihtne, energiatootmise mõttes tuleb seda hoida strateegilise varuna rasketeks aegadeks.
Eksperdi kommentaar
Ingrid Nielsen (Eestimaa Looduse Fond)
Kapitalistlik majandussüsteem on üles ehitatud kasvavale tarbimisele. Aastaks 2020 sai ületatud veel üks vähe sisulist arutelu pälvinud globaalne piir - inimese poolt toodetud asjade suhe looduslikku biomassi. Ehk siis, tollel aastal ületas inimeste poolt toodetud asjade mass maal eksisteerivate elavate liikide massi: meil on rohkem maha valatud betooni, ühekorraplastikut, klaasist ja metallist hooneid, riideid ja nutividinaid, kui kõike elavat - taimi, loomi, putukaid ja iseendid. Igal nädalal toodetakse maailmas iga inimese kohta keskmise inimese kehakaalu jagu esemeid. See tähendab, et ühe 70kg kaaluva inimese kohta muundame me tema eluea jooksul ligikaudu 262 000 kg loodusvarasid materjalideks - suures osas betooniks, kruusaks, asfaldiks, tellisteks ning metalliks.
Lineaarse majandusmudeli ringseks pööramine, mis on väga vajalik mõtteviis selle materjali jaoks, mis juba on toodetud või mille tootmist me ei saa vältida, ei ole võluvits tarbimise vähendamiseks. Materjalid ei saa olla lõpmatult ringsed. Kõnekas näide on plastik, mida saab olenevalt koostisest ümber töödelda suure energiakulu ning keeruliste protsessidega loetud korrad. Suurem osa plastikust on ümbertöötlematu, mis iseenesest muudab ringmajandusele mineku väga keeruliseks, rääkimata praegusest aastakümneid kestnud ja aina kiireneva hooga jätkuvast plastiku ületootmisest. Ära ei tohi unustada ka seda, et tarbimine ei piirdu käegakatsutavaga, vaid suur kulu läheb ka energia alla - iga toode, materjal vajab algressursist lõplikusse vormi saamiseks tohutus koguses energiat. Lisandub materjali transportimine. Tagatipuks lõpetab valdav osa sellest materjalist prügilates või põletusahjudes.
Seega peab suurem rõhk langema esmaste resursside kasutamise drastilisele vähendamisele. Tootmis-tarbimisahela lõpus toimub see läbi parandamisvõimaluste, taaskasutuse, ümbertöötlemise, raiskamise lõpetamise ja taoliste käitumuslikke muutusi soosisvate võtete. Ent selles ahelas on teisigi sekkumiskohti - tarneahelate lühendamine, kohapealseks tarbimiseks tootmine, ülepakendamise vältimine, inimkasutuseks mõeldud ruumide ja pindade vähendamine ja optimiseerimine, transpordiharjumuste ümberkujundamine, efektiivsema ja ringsema tootmise rakendamine. Puutumata ei saa jätta ka ahela esimest otsa - otsused milliste loodusresursside kasutamine on inimkonna mõistlikuks jätkumiseks hädavajalikud, milliseid tooteid ja teenuseid on meil täisväärtuslikuks eluks vaja ja millises mahus, ning ka sotsiaalse õigluse ning toote terve elukaare kulu arvestamine toote hinda. Odav toode tähendab seda, et ahelas on nii inimesi kui ka liike, kes saavad kahju: kas ei saa nad oma töö eest väärilist palka, maksavad otsest lõivu elukvaliteedi kahanemise või elupaikade kaotamise tõttu.
Muutustele aitab kaasa diskussioon tarbimisharjumuste ümbermõtestamistest, mis peaks lähtuma mõistmisest, et loodusressursside muundamine tooteks on meie ühisele elukeskkonnale otsesest negatiivset mõju avaldav ning mille muundamine ühest olekust teise vajab ka suurtes kogustes energiat - avades seega ukse arutelule, kas meie tarbimist kujundavad tõelised vajadused või on loodud kunstliku inimkeskkonna - nagu majanduskorraldus, tarbimiskultuur, teadmatus ja mitteproportsionaalne vastutus kasude saajate ja kahjude kandjate vahel - poolt.
Kõige lihtsam on tarbimise vähendmise teemal mõelda tarbimisahela lõputegevusest, sest need jäävad suuresti individuaalse vastutuse alla - tarbida vähem, mitte raisata, sorteerida prügi. Või probleemidest, mida saab lahendada tehnoloogiliste võtetega - nagu ümbertöötlemine. Ent neil lahendustel on kompleksses süsteemis väike mõju. Pole seega imestada, et erakondade vastustes domineerib probleemi lahendamine tagumise otsa kaudu. Keskerakonna pikk ajalugu kommunaalpoliitikas selgitab nende peaasjalikku keskendumist jäätmete sorteerimise ning ümbertöötlemise lahendustele, ent jääb siiski üldsõnaliseks. Turumehhanismide kaudu pikaealiste toodete soosimine on seevastu proaktiivne viis sundida tootekvaliteedi parenemist, mis aitab jäätmetekke vähenemisele mõnevõrra kaasa. Segaseks aga jääb, millistele foobiatele Keskerakond seoses jäätmemajanduse korrastamisega vihjab. Sotsiaaldemokraatide vastusest selgub selge suund säästmisele, mida saab tarbimisahelas nihutada varasematele etappidele ning tervitatavad on konkreetsed eesmärgid ühekorratoodetest loobumisele. Eesti 200 on toonud välja energia tarbimise vähendamise vajalikkuse ning selle seose Eesti metsadega, ent eesmärgid, millele soovitakse keskenduda, jäävad peaasjalikult jäätmete valda ning on peale selle ka meile nii ehk naa lähiaastatel kohustuslikud. Rohelised suutsid oma vastusega seostada reostuse ja energia liigtarbimise seose, ning aduvad ressursside kontrollimise vajadust ning keskkonnakahjude ebaõiglast vastutust tavakodanike poolt. Jagamismajandus on väärt kuulumaks eraisiku tarbimist vähendavate meetmete hulka. Parempoolsete usk individuaalsesse vastutuse mõjususse on kahjuks sotsiaalteadlaste hinnangul üks vähemtõhusaid viise, kuidas muutust süsteemi sundida. Kommunikatsioonil on küll oluline roll, ent ainult teavitustöö inimeste käitumist ei muuda.